Jaunā Gaita nr. 184, novembris 1991

 

Gints Grīnbergs. Sagitarius. 1989. 9" x 39" x 65".

GINTS GRĪNBERGS PAR SEVI

Esmu dzimis 1962. gada 6. decembrī. 1986. gadā nobeidzu Rodailendas dizaina akadēmiju (Rhode Island School of Design) ar B.A. grādu architektūrā. Mācījos arī cik iespējams skulptūru. Abi priekšmeti māca, kā rīkoties ar formu: architektūra ir formalizēta skulptūra.

Vienu gadu nostrādāju pie fotogrāfiem Daga un Maika Starniem (Starn Twins). Būvēju rāmjus viņu milzīgi palielinātajām fotogrāfijām. Guvu ieskatus mākslas profesionālajos apriņķos un par nepieciešamo darba kvalitāti un politiku šajā vidē.

Tagad strādāju ar atkritumiem. Esmu 20. g.s. archeologs. „Uzroku” cilvēces „kaulus”: pames­tus darba rīkus, ikdienas priekšmetus. Dziļi ne­maz nav jārok šajā prommetamu lietu laikmetā. Iedzimtais zemnieku taupīgums veicina artifaktu kopošanu. Cenšos izprast atradeņu būtību − kas objekts ir bijis, kas tas būtu vēlējies būt. Vēlos saglabāt un izgaismot kādu neredzētu noslēptu dzīvi atradenim, kā Pikaso to darīja ar bulli no riteņa sēdekļa un rokturiem.

Cenšos izmantot objekta integrālo skaistumu: lietot esošās materiāla īpašības atklāti, nevis tās mākslīgi apslēpt aiz krāsu kārtas, šādu atklātību biežāk pielieto darba rīkos, kur „skaistums” nav nepieciešams. Vēlos atdarināt darba rīka vienkāršās līnijas. Apbrīnoju japāņu mākslas utilitāro estētiku.

Dzīvnieku tēmu bieži sastopu modernajā mākslā: Brankusi gaiļus, Pikaso pērtiķa mammu ar VW galvu, Debras Baterfīldas (Debra Butterfield) zirgus. Sevišķi imponē Kaldera (Alexander Calder) cirkus asprātība un ekonomiskā pieeja. Citas ietekmes ir Ed. Keinholzs (Ed Keinholz), Džozefs Kornels (Joseph Cornel), Žans Tinguelijs (Jean Tinguely), Denis Openhaims (Dennis Oppenheim), Ašlijs Bikertons (Ashley Bickerton) un Freds Sanfords (Fred Sanford). Turpmāk pētīšu iespējas mehanizēt kustības savos darbos.

 

Gints Grlnbergs. Cerberus. 1989. 37,5 x 80 x 123 cm.

Jaunā Gaita