Jaunā Gaita nr. 215, decembris 1998

 

Guna Mundheima. "No krastmalas dārza" (from Beach Garden)
Akvarelis. 66 x 105 cm

 

Guna Mundheima savu mākslinieces-gleznotājas un pēdējā laikā akvarelistes karjeru sākusi septiņdesmitos gados Filadelfijas latviešu mākslinieku saimē, kā arī izstādoties turienes amerikāņu galerijās un mākslas biedrībās. Pēdējā solo izstāde Filedelfijā 1997. gadā (Gross McCleaf galerijā).

„Nevarēju nociesties un vajadzēja aizsūtīt vienu vecu, saēstu albūma lapu, kuŗā ir redzama Fildelfijas Mākslinieku grupa Līgo Dunkānes galerijas izstādes laikā. Tur redzat pazīstamas sejas. Tā bija, man liekas, viena no manām pirmajām nozīmīgajām izstādēm, kuŗā biju lūgta piedalīties. Tajos gados taisīju tādas „skumji krēslainas” (Arnolda Treiberga apzīmējums) liela formāta eļļas, kuŗās liekas bija pārdomas par pilsētu tiltiem, skursteņiem, pelēkām ielām un miglainām dienām. Pēdējos mēnešos esmu mazliet atgriezusies pie šīm mierinošām krāsu noskaņām”, tā raksta māksliniece vēstulē.

Guna Mundheima studējusi glezniecību Pensilvānijas Universitātē, kā arī gadu Pensilvānijas Mākslas akadēmijā. Universitātē viņa lasījusi lekcijas par mākslu, un divus gadus universitātes studentu Mākslas Līgā bijusi instruktore akvareļglezniecībā. No 1978. gada māksliniece bijusi arī Pensilvānijas Universitātes Mākslas un Zinātnes koledžas asistējošā dekāne. Viņas vārds ir arī redzams daudzu mākslas biedrību vadībā un izstāžu žūrijās.

Mundheimas akvareļi nav reāli veidoti mākslas darbi. Tie ir personīgas, liegas vīzijas, kas balstītas uz reāliem priekšmetu un ziedu atveidiem. Krāsa uzlikta caurspīdīgi, mazgājumi delikāti, bet kontrolēti. Kompozicijas veiktas nepiespiesti, brīvi, vietumis kolāžveidīgi. Ja labi ieskatās, gleznās jaušams arī sava veida simbolisms. Māksliniece izstādījusies un gleznojusi arī Latvijā, tagad dzīvo Ņujorkā.

V.A.

Guna Mundheima ar Filadelfijas Latviešu mākslinieku grupu. No kreisās: Voldemārs Jansons +, Guna Mundheima, Oskars Skušķis +, Laimons Eglītis un Arnolds Treibergs +. Izstādes atklāšanā Līgo Dunkānes galerijā, Ņujorkā, septiņdesmitie gadi. (No G.M. archīva)

 

Jaunā Gaita