Jaunā Gaita Nr. 222, septembris 2000

 

Ģirts Puriņš. Mežs (Telpiska kompozīcija #4)

112 x 112 cm Akrils

Ģirts Puriņš dzimis 1937. gadā Rīgā. Pēckaŗa Vācijā mācījies latviešu bēgļu skolā amerikāņu okupācijas zonas Valkas nometnē. Sešdesmitos gados studējis Čikāgas Mākslas institūtā (Art Institute of Chicago), iegūstos BFA un MFA gradus. No 1970 līdz 1999. gadam mācībspēks Pitsburgas Universitātē. Vairākus gadus vadījis Universitātes mākslas galeriju, cita starpā, sarīkojot tur pirmo Padomju Latvijas grafikas izstādi Ziemeļamerikā 1974. gadā. Jau sešu gadu vecumā pēc Vilks un Sarkangalvīte izrādes noskatīšanās Nacionālā teātrī, mājās spēlējoties, taisījis skatuves dekorāciju maketus, bet pirmā personālizstāde 1968. gadā Grand Rapidu Latviešu biedrības namā 1974. gadā personālizstāde Karnegī Institūta mākslas galerijā Pitsburgā, bet 1998. gadā Jāņa Sētas galerijā Rīgā. No 1985. līdz 1998. gadam vadījis Amerikas Latviešu mākslinieku apvienību.

Par savu glezniecību Ģirts Puriņš raksta apmēram tā: Līdzīgi Kanadas un ASV strukturālistiem savos darbos lietoju precīzi nostrādātu ģeometrisko reljefu, kuŗā pamatojoties uz dabā novēroto, mēģinu atrast līdzsvaru pretstatos un mijiedarbībā. Galvenais materiāls man ir akrila krāsas, jo tās žūst ātri un drīz var klāt jaunu kārtu pāri iepriekšējai. Parasti strādāju vienlaicīgi pie vairākiem darbiem. Akrils dod iespēju lietot seguma lentes, lai panāktu daudzkrāsainus, asu malu nodalījumus vai līnijas. Manā paletē ir melns, balts un 36 trauciņos sajauktas pamatkrāsas. Kopš 1968. gada krāsas lieku tikai ar paletes nažiem. Tad krāsu lietoju līdzīgi kā komponists klavieres.

Nedrīkst aizmirst, kaut sešdesmitie gadi − jau kur tas laiks. Jā, Ģirts ir piektā daļa no oriģināliem Čikāgas piecīšiem, muzikālais ansamblis, kas iedrošināja visai nopietno trimdu par sevi kādreiz arī pasmaidīt. Vat ze hek jūs gribiet... ?

Nikolajs Bulmanis

Juris Ubāns un Ģirts Puriņš Pitsburgas skatē pie Laimoņa Eglīša gleznas.

Jaunā Gaita