Jaunā Gaita nr. 236, marts 2004

 

 

 

Ingrīda Bulmane

IVETA APKALNA − ĒRĢELNIECE LAUREĀTE

 

Ērģelniece Iveta Apkalna koncertējusi Kanadā vairākkārt − 2002. gadā Kalgarijā pasaules mēroga sacensībās (Royal Bank Calgary International Competition) viņa iegūst Johanna Sebastiana Bacha balvu, 2003. gadā koncertē vispirms Edmontonā (The Francis Winspear Centre for Music), bet 22. XI − Sv. Andreja baznīcā, Toronto, kur ar savu koncertu „iesvētīja” nupat kā pārbūvētās ērģeles, atskaņojot arī trīs latviešu komponistu darbus: Aivara Kalēja Tokātu par korāli Allein Gott in der Höh sei Ehr, Pēteŗa Vaska Viatore (veltījums komponistam Arvo Pertam) un Romualda Jermaka Pasakalju par Pūt, vējiņi! tēmu. Pēdējais darbs sarakstīts speciāli Latvijas 85 gadu jubilejas svinībām. Ļoti savdabīgs un interesants bija Hakima (Naji Hakim) Hommage à Igor Stravinsky. Iveta Apkalna vēl atskaņoja J.S. Bacha Fantāziju un fūgu sol-minorā (Phantasie und Fuge) un Rēgera (Max Reger) Sonatas nr. 1 (Sonata No. 1) Pasakalju (Passacaglia).

Iveta Apkalna dzimusi 1976. gadā Rēzeknē. 16 gadu vecumā viņai uzticēti ērģelnieces pienākumi pāvesta Jāņa Pāvila II vizītes dievkalpojuma laikā Aglonā (1993). Kā soliste muzicējusi ar Latvijas Kamerorķestri. 1999. gadā ar izcilību absolvējusi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas ērģelspēles (prof. Tālivaldis Deksnis) un klavieŗspēles (prof. Teofils Biķis) klasi. 1999./2000. mācību gadā studējusi un ar izcilību beigusi klavieŗu solistu klasi Anglijas galvaspilsētā Londonā (Guildhall School of Music and Drama). 2003. gadā absolvējusi Štutgartes Mūzikas un drāmas augstskolas ērģeļu solistu klasi.

2003. gada septembrī Apkalna iegūst pirmo vietu un prēmiju $5 000 apmērā Mihaila Tariverdijeva ērģelnieku konkursā Kaļiņingradā (bij. Kēnigsbergā), kur piedalās 26 izlases ērģelnieki no astoņām valstīm. Viņai piešķiŗ dzintara eņģeļa statuju ar ērģeļu stabulēm un uzaicinājumu koncertēt Maskavas Pēteŗa Čaikovska konservatorijas Mazajā zālē un Jaunavas Marijas katedrālē, kā arī Līdsas (Leeds) pilsētas namā ( Town Hall) Anglijā. Iveta uzvar Piektajā Starptautiskajā ērģelnieku konkursā Lahti, Somijā, un arī K. Čurļoņa [Mikalojus Konstantinas Čiurlionis] Starptautiskajā ērģelnieku konkursā Viļņā, kur iegūst Lietuvas laureātes tituli, Starptautiskajā ērģelnieku konkursā Ļubļanā (Ljubljana) iegūta Slovēnijas ērģelnieku asociācijas īpašbalva par spilgtu, mākslinieciski individuālu muzikālo sniegumu. 1999. gadā par izciliem sasniegumiem akadēmiskajā jomā un panākumiem starptautiskajos konkursos Iveta iegūst Latvijas Jaunrades fonda stipendiātes nosaukumu, bet 2000. gadā saņem Latvijas Kultūras ministrijas stipendiju par ieguldījumu Latvijas kultūras bagātināšanā un tās popularizēšanu ārvalstīs.

2003.VII vācu mūzikas izdevniecība HERA ieskaņo Ivetas Apkalnas koncertu Štutgartes Sv. Jāņa baznīcā. Tas ir mākslinieces pirmais kompaktdisks − Iveta Apkalna Live.

Apkalnas pēdējais apbalvojums ir Lielā mūzikas balva − par augstu profesionālu sniegumu koncertos Latvijā un pasaulē.

 


 

Iveta Apkalna pēc koncerta Toronto (2003.22.XI).

Foto: Ingrīda Bulmane.

 

Jaunā Gaita