Jaunā Gaita nr. 290. Rudens 2017

 

 

 

 

JAUNIZDEVUMU APSKATS

 

APBALVOJUMI

Osvalds Zebris ar romānu Gaiļu kalna ēnā ir viens no 12 Eiropas Savienības balvas literatūrā saņēmējiem. Visu 12 autoru darbi tiek publicēti gadskārtējā Eiropas Savienības balvas ieguvēju krājumā.

 

Latvijas Literatūras gada balvu 2017 nominācijā „Labākais dzejas krājums” ieguvis Jura Kronberga dzejoļu krājums Uz balkona / bet ja visu lai..., par labāko oriģināldarbu bērniem atzīts Ulda Ausekļa Kaķēns margrietiņās, bet kā labākais prozas darbs novērtēts Janas Egles darbs Gaismā. Nominācijā „Labākais ārvalstu literatūras tulkojums” uzvarēja Zigurda Skābarža tulkotais Ērvina Velša (Irvine Welsh) romāns Porno, bet par daudzsološāko pieteikumu Latvijas rakstniecībā tika atzīts Jāņa Tomaša dzejas krājums Melnie darba cimdi.

Dzintara Soduma balvu par novatorismu literatūrā šogad saņēmis dzejnieks Jānis Tomašs ar debijas krājumu Melnie darba cimdi un dzejnieks, tulkotājs Knuts Skujenieks ar Genādija Aihī grāmatas Paklanīšanās dziesmai atdzejojumu.

LATVIEŠI CITVALODĀS

Ieva Lešinska uz angļu valodu iztulkojusi Imanta Ziedoņa Krāsainās pasakas.

 

DZEJA

Dzejnieks, dramaturgs, valsts un sabiedriskais darbinieks, savas zemes patriots Normunds Berķis dzejoļu krājumā Vēstules uz bruģa sakārtojis gan nesen tapušus dzejoļus, gan arī dzejoļu ciklus, kas jau kļuvuši populāri caur mūziku, kā piemēram ciklu Vēstules uz bruģa, ar kura tekstiem Juris Kulakovs komponēja kantāti barikāžu dienu dalībnieku piemiņai.

 

PROZA

Stāstu krājums Dunduri un dēmoni ir spilgtākā latviešu postmodernista Jāņa Einfelda devītā grāmata, ieaicinot lasītāju pagājušā gadsimta 90. gadu absurdā kapitālisma realitātē.

Ginas Viegliņas-Vallietes romāns Dievs, piedod ir daļēji izdomāts, daļēji balstās uz kāda šofera dēla stāstījumu par koferī atrastu meitenīti.

Klajā nākusi Noras Ikstenas triloģija Trīs, ko veido trīs romāni Dzīves svinēšana (1998), Jaunavas mācība (2001) un Mātes piens (2015). To vienojošais pavediens - mātes un meitas, kuras dažādos laikmetos cenšas noskaidrot, kā dzīvot, lai nepazaudētu savu balsi, lai nekļūtu par zvanu bez mēles.

Indriķa Latvieša pirmais romāns - politiskais trilleris Bailes, kas rakstīts Latvijā līdz šim maz pazīstamajā „roman a clef” stilā, ieved lasītāju Latvijas politiskās un ekonomiskās „elites” realitātē zirnekļu un tarakānu burkā, kuras iemītniekiem jāmēģina sadzīvot ar savu atlikušo sirdsapziņu. Tur sastopams gan advokāts Rūtups, gan bijušais kompartijas sekretārs un tagadējais politiķis Embergs, gan prokurors Dundurs un citi.

Atkārtoti izdots Anšlava Eglīša viens no populārākajiem un aizraujošākajiem romāniem Homo novus.

 

DAŽĀDA SATURA

Saules gadi un dzisums ir pēdējā grāmata, ko 92 gadu vecumā paguva uzrakstīt Melānija Vanaga, un tā iekļaujas darbu ciklā Dvēseļu pulcēšana, atklājot, kā sabrūk viss iepriekš ar mīlestību celtais un lolotais sabrūk valsts, iet bojā lielā un vienīgā Melānijas dzīves mīlestība - vīrs Aleksandrs Vanags.

Atkārtoti izdota Vizmas Belševicas triloģija Bille, iznākot trešai un noslēdzošai daļai - Billes skaistā jaunība. Savukārt ar Vizmas Belševicas arhīva burtnīcu otrās grāmatas Bille, Anss un citi iznākšanu, publicējot 1960.-80. gados sarakstītos iepriekš nepublicētos prozas darbus, noslēdzas autores atstātais prozas mantojums.

Publicista Arņa Šablovska sakārtojumā izdota Kārļa Ķezbera atmiņu grāmata Ar domu par Latviju. Baltās un nebaltās dienās, kas ir velte Latvijas valsts un Latvijas skautu kustības simtgadei.

Pētera Bolšaiša sarakstītā atmiņu grāmata Pēteŗa peripetijas ir asprātīgas, humora pilnas un reizē mazliet smeldzīgas atmiņas, ko uzrakstījis cilvēks, kuru dzīves ceļš no Latvijas vispirms aizved uz Austriju, tad Venecuēlu, Ameriku, Eiropu, pat Japānu, pa starpām - atkal un atkal uz Latviju, līdz beidzot „peripetiju” varonis savā tēvzemē atgriežas pavisam.

LU Vēstures un filozofijas fakultātes profesora Aivara Strangas pētījumā Kārļa Ulmaņa autoritārā režīma saimnieciskā politika (1934-1940) atklātas valsts politikas galvenās iezīmes pirmskara neatkarīgās Latvijas Republikas pēdējā prezidenta valdīšanas laikā.

Latvijas pirmā neatkarības perioda diplomāta, ārlietu ministra un divu okupācijas režīmu represētā Ludviga Sējas dienasgrāmatu Es pazīstu vairs tikai sevi sakārtojis Dr. hist. Uldis Neiburgs, atlasot dienasgrāmatā publicētos dokumentus un fotogrāfijas, kā arī sarakstot grāmatas priekšvārdu.

Literatūrvēsturnieces Māras Grudules monogrāfijā Latviešu dzejas sākotne 16. un 17. gadsimtā kultūrvēsturiskos kontekstos iekļauta 16. un 17. gadsimta latviešu dzejas paraugu antoloģija un galveno notikumu hronika, kā arī vārdnīca, kurā skaidroti atsevišķi grāmatniecības, vēstures un poētikas termini.

Ražīgā dzejniece un prozaiķe Daina Avotiņa jaunākajā darbā Paliekoši uzzibsnījumi pievēršas 20. gs. 60.-80. gadu literārās dzīves atspoguļojumam Latvijā, grāmatā iekļaujot atmiņas par virkni pazīstamu autoru – Imantu Auziņu, Māri Čaklo, Mirdzu Ķempi, Regīnu Ezeru, Āriju Elksni, Olgu Lisovsku, Jāni Sudrabkalnu, Bruno Saulīti un citiem.

Lāsmas Gaitnieces visjaunākā grāmata ir Dziednīca pie jūras. Versija par Liepājas medicīnas vēsturi. Darbs tapis daudzu gadu garumā, sastrādājoties ar vairākiem visā Latvijā labi zināmiem vecākās paaudzes mediķiem (savulaik Latvijas vecāko ķirurgu Helmutu Klēšmitu, traumatologu Teodoru Eniņu, infekcionisti Zoju Sevastjanovu, ķirurgu, ilggadēju Liepājas slimnīcas galveno ārstu Gunāru Valteru, mediķiem Elzu un Bruno Grašiem u.c.).

 

TULKOJUMI

Vašingtona Universitātes Skandināvijas studiju departamenta asociētā profesora un Baltijas studiju programmas vadītāja Gunta Šmidchena pētījums Dziesmu vara. Nevardarbīgā nacionālā kultūra Baltijas dziesmotajā revolūcijā (The Power of Song: Nonviolent National Culture in the Baltic Singing Revolution) Ingūnas Beķeres tulkojumā tagad iznācis arī latviešu valodā.

Guntara Godiņa sastādītajā un atdzejotajā igauņu dzejnieka Haso Krulla (Hasso Krull) izlasē Kad akmeņi vēl bija mīksti iekļauti dzejoļi no visiem dzejnieka krājumiem, lai izsekotu dzejnieka rokraksta un stila veidošanas tendencēm.

Viena no ievērojamākajiem 20. gs. amerikāņu dzejniekiem E.E. Kamingsa (Edward Estlin Cummings, 1894-1962) dzejas izlasē Pavasara virpulis / Springtime Circling tās sastādītāji Ingmāra Balode un Kristaps Vecgrāvis iekļāvuši Jāņa Elsberga, Ainas Kraujietes, Jāņa Krēsliņa, Aivara Maizīša, Viktora Kalniņa un savus atdzejojumus.

 

 

Apskatu sagatavoja Vita Gaiķe

 

Jaunā Gaita