Jaunā Gaita nr. 316. pavasaris 2024

 

 


 

Nepasakāmi pasakāmais par dzīvi

 

Jānis Vādons. ***. Pētergailis, 2023

 

Vādons ar katru savu krājumu uzrāda arvien dziļākas spējas reflektēt par cilvēka būtību, un *** nav izņēmums – tas ir gan turpinājums, gan evolūcija viņa literārajā izaugsmē. 

Krājumā izmantotā simbolika un metaforika atklāj dziļas pārdomas par eksistenciālām tēmām, piemēram, atmiņu trauslumu, personīgo izaugsmi un cilvēcisko saikni. Autors prasmīgi izmanto dzejas formu, piepildot to ar spēcīgu vizuālo un emocionālo saturu, vienlaikus ļaujot lasītājam piedzīvot katru dzejoli kā unikālu pieredzi.

Lai arī Vādona dzeja ir dziļi personiska, tomēr tematikā tā atsaucas uz universālām tēmām – dzīves un nāves cikliskumu, personības izaugsmi un transformāciju, cilvēka saikni ar dabu un kosmosu. „***” ir meditācija par laika neizbēgamību un cilvēka mēģinājumiem atrast savu vietu pasaulē, kas mainās un vienlaikus paradoksālā kārtā paliek nemainīga.

Krājuma kompozīcija ir veidota kā vienots cikls ar ievadu, četrām daļām un nobeigumu, kas kopā veido koherentu naratīvu. Katra daļa pievēršas savai tematikai, taču visas kopā veido sasaisti starp lasītāja individuālu pieredzi un universālām tēmām. Šāda struktūra dzejoļu krājumā ļauj atklāt dažādas dzīves aspektus, kas savukārt lasītājos izsauc plašu spektra emocijas un intelektuālas pārdomas.

Cikla Tēmas

• Pirmā daļa koncentrējas uz bērnības atmiņām un ģimenes mīlestību, un dzejoļi te ir kā māksliniecisks līdzeklis, lai atklātu nevainības un pirmo pieredžu nozīmi cilvēka dzīvē.

• Otrā daļa reflektē par izaugsmi, novecošanu un dzīves jēgu, izmantojot dzejas valodu, lai pievērstos eksistenciālām pārdomām par laiku un tā ietekmi uz cilvēka esību.

• Trešā daļa pievēršas mīlestības un cieņas pret tuviniekiem un līdcilvēkiem tēmām, izceļot attiecību nozīmīgumu un bagātinošu mijiedarbību cilvēka dzīvē.

• Ceturtā daļa ir veltīta cerībai un izturībai, atspoguļojot liriskā varoņa spēju pārvarēt grūtības un meklēt gaismu tumsas brīžos.

Vādons izmanto dzeju kā līdzekli, lai atklātu dzīves daudzveidību un sarežģītību. Katrs dzejolis ir kā atsevišķs stāsts, kas, lai arī autonoms, veido daļu no lielākas naratīvas. Autors aicina lasītājus ne tikai baudīt tekstus, bet arī aktīvi piedalīties to interpretācijā, meklējot personīgas nozīmes un saites.

Krājums ir kā dialogs, kurā autors nepiedāvā un neuzspiež skaidras atbildes, bet gan aicina lasītāju iesaistīties kopā ar lirisko varoni nozīmju meklējumos. Dzejoļu atvērtība un daudzšķautņainība ir aicinājums lasītājam aktīvi piedalīties teksta interpretācijā, atrodot personīgas rezonanses un nozīmes.

Vādona darbība literatūras laukā – gan kā autora, gan atdzejotāja un literatūras redaktora – paplašina viņa tekstu kontekstuālo zonu. „***” citastarp arī atspoguļo šo plašo kultūras un literatūras izpratni, integrējot dažādas tradīcijas un pieejas, lai radītu unikālu literāru balsi, un arī autora valodnieka arods ir atstājis savu pozitīvo nospiedumu, kas ne tikai ir redzams dzejas formā, bet arī izvēlētajā leksikas pieejā, kur brīžam „uzpeld” bērnības apvidvārdi.

Rezumējot – „***” ir krājums, kas stāsta par pārtapšanām – kā literārām, tā personīgām. Vādona meistarība izpaužas spējā vienlaikus būt konkrētam un noslēpumainam, piedāvājot lasītājam paša izvēlētu ceļoju mu cauri dzejas telpai, kurā katrs var atrast kaut ko savam prātam un sirdij. Tā ir gruntīga artava latviešu literatūras laukā.

 

Kristaps Vecgrāvis

 

Kristaps Vecgrāvis (1980) ir dzejnieks, atdzejotājs, redaktors. 2005. gadā izdots dzejoļu krājums Kaist ķekarā vīnogas, 2023. gadā – dzejoļu krājums Vaska ezers.
 
Kā atdzejotājs un sastādītājs piedalījies 2017. gadā izdevniecības „Neputns” samta sērijā iznākušā E. E. Kamingsa bilingvālā krājuma tapšanā.

 

 

 Jaunā Gaita