Jaunā Gaita nr. 190, decembris 1992

 

„As Geronimo, the two girls’ father, bass-baritone Andrew Martens made a splendid showing, joining a fine voice to a theatrica! spirit that breathed life into potentially corny deaf-old-man jokes. His singing was capacious, attractive and flexible; his Act I aria, looking forward to his imminent rise to the aristocracy, was a highlight

„Kā abu meiteņu tēvs Džeronimo bass-baritons Andrievs Martens bija lielisks, apvienodams labu balsi ar tēlošanas spējām. Tas atdzīvināja iespējami banālos kurla veča jokus. Viņa dziedāšana bija ietilpīga, patīkama un lokana. Viņa 1. cēliena ārija, kur viņš apsveŗ savu nenovēršamo pievienošanos dižciltīgo kārtai, bija viena no izrādes virsotnēm.”

J. Kosmans (Joshua Kosman),

San Francisco Chronicle,
1992. g. 13. jūl.

 

 

MŪSU JAUNIE TALANTI:

BASS-BARITONS ANDRIEVS MARTENS

 

Esmu dzimis 1965. g. 4. augustā Kalifornijā. Mūzika bija daļa no manas bērnības un ģimenes dzīves. Mana māte stāsta, ka jaundzimušo nodaļā slimnīcā māsiņas turējušas mūziku spēlējošu rotaļlietu pie manas gultas, lai mani nomierinātu. Kad biju zēns, ejot gulēt aizmigu, klausoties lielos klasiskos komponistus. Manā ģimenē ir vēl citi mūziķi. Mans tēvs un viņa māsa spēlē vijoli, un mana māsa arī ir dziedātāja.

Es sāku nopietni mācīties dziedāšanu, kad biju 11. klasē ģimnāzijā. Dziedāju kapteiņa fon Trapa lomu dziesmu spēlē Mūzikas skaņas (Sound of Music) skolas uzvedumā. Tajos gados daudz spēlēju tenisu un biju skolas komandā. Spēlēju arī vijoli. Ģimnāzijā piedalījos jaunatnes orķestrī, un Djūka (Duke) universitātē spēlēju simfoniskajā orķestrī, kur biju koncertmeistars. Esmu spēlējis vijoli 15 gadus, un vēl joprojām dažreiz to daru.

Es mācījos Djūka universitātē, kur 1988. g. ieguvu kandidāta (Bachelor of Arts) grādu mūzikā un vācu valodā. Šinī universitātē profesori Džons Hanks (John Hanks) un Veins Lails (Wayne Lail) mani mudināja turpināt dziedāt. Jaunanglijas konservatorijā Bostonā 1990. gadā ieguvu maģistra grādu dziedāšanā (Vocal Performance). Tur arī turpināju studijas un 1991. gadā ieguvu vēl vienu diplomu. Biju Džona Moriartija (John Moriarty) operas programmā un šinī laikā dziedāju daudzas operu lomas.

Mans pirmais lielais operas angažējums bija 1991. g. vasarā Sentralsitijā, Kolorādo (Central City, Colorado). Tur dziedāju hercoga lomu operā Romeo un Džulieta un arī mūku Laurenci.

1992. g. vasaru pavadīju Sanfrancisko Merola operas programmā − šī ir 10 nedēļu gaŗa vasaras programma jauniem profesionāliem dziedātājiem.

Pašlaik esmu Amerikas turnejā ar Sanfrancisko Rietumu operas teātri ar Bohēmas uzvedumu. Šinī operā dziedu vairākas lomas − Kolinu, Benoitu, Alcindoro un arī korī. Publikai mūsu uzvedumi ir patikuši, un visur bijuši izpārdoti. Būt šādā turnejā ir liels prieks un interesanti, bet tas prasa daudz pūļu. Nav viegli dziedāt pēc gaŗa brauciena autobusā, bet šādi piedzīvojumi norūda.

Divas operas lomas, kas man ļoti patīk dziedāt, ir Kolins Bohēmā un Olins Bličs Karlaila Floida (Carlisle Floyd) operā Zuzanna. Gribētu dziedāt Mozarta operās Don Džiovanni un Figaro kāzas. Mani mīļākie komponisti ir Mocarts, Pučini un Verdi.

Esmu dziedājis daudzos lielos latviešu dziesmu svētku koŗos. Kad dziedāju pirmo reizi, man vislabāk patika vecie dziedātāji, jo viņi bija tādi kā es − viņiem patika dziedāt. Piedalījos latviešu mūzikas nometnē Orfordā Kanādā. Spēlēju vijoli latviešu jaunatnes orķestrī, kas koncertēja Toronto, Ņujorkā un Bostonā. Dziedāju koncertos latviešiem Bostonā, Filadelfijā, Klīvlandē un Vašingtonā. Piedalījos Ērģeļu dienās Ņujorkā. Ar lielu prieku esmu dziedājis Jāzepa Vītola un Jāņa Kalniņa dziesmas. Latviešu komponistiem ir sevišķs talants dziesmu komponēšanā, kas ir savdabīgs un liels dārgums. Man ļoti patika iestudēt un atskaņot Pētera Aldiņa dziesmu ciklu When Grass Starts Green. Uzskatu latviešu mūziku kā nozīmīgu daļu no savas karjeras. Latviešu mūzika man ir svarīga. Ilgojos braukt uz Latviju, redzēt tās muzikālo dzīvi un tur koncertēt.

Amerikā ir daudz brīnišķīgu jaunu mākslinieku. Šai zemei vajadzētu vairāk atbalstīt mākslu visos tās veidos.

  

Andrievs Martens Oliņa Bliča lomā Floida (Floyd) operā Suzanna.

Andrievs Martens hercoga lomā Romeo un Džuljetā.

 

Jaunā Gaita