Jaunā Gaita nr. 247. decembris 2006

 

 

18 RAKSTNIEKU ATKLĀTA VĒSTULE

 

Pēdējais cēliens konfliktā starp Izraēlu un Palestīnu iesākās, kad izraēliešu spēki nolaupīja divus Gazas joslas civiliedzīvotājus - ārstu un viņa brāli. Izņemot Turcijas presi, šis incidents nekur citur netika pieminēts. Nākošajā dienā palestīnieši saņēma gūstā vienu izraēliešu kaŗavīru un ierosināja uzsākt sarunas par viņa iemainīšanu pret Izraēlas cietumos esošajiem palestīniešu gūstekņiem, kuŗu skaits aplēsts uz aptuveni 10 000.

Kamēr Izraēlas kaŗavīra "nolaupīšana" tika nodēvēta par rupju vardarbību, Izraēlas Aizsardzības(!) spēku Rietumkrasta pretlikumīgā militārā okupēšana un sistemātiskā dabas resursu, galvenokārt ūdens, piesavināšanās tika raksturota kā īstenībai atbilstošs, kaut arī nožēlas vērts, fakts. Rietumu pasaulē šādi dubultstandarti attiecībā pret palestīniešiem un pēdējos 70 gados viņiem uz starptautisku likuma pamatu iedalīto zemi ir tipiska parādība.

Mūsdienās vardarbība tiek atmaksāta ar vardarbību. Primitīvu šāviņu trajektorijas krusto vairāk mūsdienu technikai atbilstoši šāviņi. Pēdējie lielākoties raidīti uz beztiesīgu un nabadzīgu ļaužu pārpildītām dzīves vietām, kuru iemītnieki jau nez cik ilgi alkst pēc tā, ko kādreiz sauca par Taisnīgumu. Abu tipu šāviņi drausmīgi saplosa cilvēku ķermeņus - kas to ir redzējis, neaizmirsīs visu muzu.

Katra provokācija un pretprovokācija tiek apstrīdēta vai noliegta. Bet izvirzītie argumenti un apvainojumi, arī dotie solījumi, nav nekas vairāk kā centieni novērst pasaules uzmanību no militārām, ekonomiskām un ģeogrāfiskām machinācijām, kuŗu politiskais gala mērķis ir palestīniešu nācijas iznīcināšana.

Par visu to jārunā skaļi un bez aplinkiem, jo šīs visumā maz zināmās aktivitātes - bieži tās tiek īstenotas pilnīgā slepenībā - pašlaik noris paātrinātā gaitā. Mūsu uzskatā par tām ir jārunā bez apstājas un pret tām ir jācīnās.

P.S. Un vienlaikus kopā ar dokumentārās filmas Arna's Children (Arnas bērni) režisoru Hamisu [Juliano Mer Khamis] jājautā: kurš būs tas, kas šodien gleznos Libānas "Guerniku"?

 

John Berger
Harold Pinter
Eduardo Galeano
Naomi Klein
Charles Glass
Gore Vidal
Thomas Keneally
Carolyn Forché
Jessica Hagedorn
Noam Chomsky
José Saramago
Arundhati Roy
Howard Zinn
Richard Falk
Russel Banks
Chris Abani
Martin Espada
Toni Morrison

 


Šī atklātā vēstule 2006. gada augustā iespiesta laikrakstos visā pasaulē, to vidū Le Monde, El Pais, The Independent, La Repubblica un daudzos citos. No 18 vēstules parakstitājiem trīs ir Nobela Prēmijas laureāti literatūrā: Toni Morrison (ASV), Harold Pinter (Anglija), Jose, Saramago (Portugāle).

Jaunā Gaita