Jaunā Gaita nr. 247. decembris 2006

 

Ieva Kolmane

KO ES SAGAIDU NO 9. SAEIMAS

Runājot par to, ko no 9. Saeimas sagaidu kā privātpersona, par spīti veselajam saprātam un pieredzei joprojām no prāta neiziet utopiska vīzija, kur deputāts sevi apzinās esam apkrauts ar milzu atbildību un ir gatavs mācīties dienu un nakti, lai kaut drusku saprastu savas atbildības mērogu un saturu.

Lāsts, ne amats. Par to nervu bendēšanu vien viņi būtu žēlojami. Vēl gribu, lai ministru portfeļi nenonāk pie cilvēkiem, kuri pārvaldāmajā jomā ietupstas kā pilnīgi diletanti pat pārvaldes, kur nu vēl cilvēciskas saskarsmes lietās. Savukārt rakstniekiem (nupat jau pavisam akūti) vajag konkrētus risinājumus - pirmām kārtām, sakārtotu, saprotamu finansējumu reprogrāfiskās reproducēšanas un publiskā patapinājuma sfērā.

Vecākajai paaudzei - sociālo nodrošinājumu, citiem - caur dažādiem mehānismiem garantētu iespēju ar rakstniecību nodarboties profesionāli (nevis no viena vai vairākiem algotiem darbiem "brīvajā" laikā), pieņemamu pašam savas un arī valsts nākotnes vīziju un iemeslu, kāpēc der palikt Latvijā un rakstīt tepat, nevis ielauzīties kādā svešā, piemēram, īru vai angļu mēlē un piepulcēties diasporai Īrijā, kur rakstniekiem nodokļi iedibināti nesalīdzināmi labvēlīgāki. Pamats pie mums jau ielikts, pārlieku nav ko čīkstēt, bet tieši tālab gribas, lai 9. Saeimai nevajadzētu it visu atkal apgūt no nulles.

2006.16.VII

 

Ieva Kolmane ir Rakstnieku savienības priekšsēdētāja un mēnešraksta Karogs galvenā redaktore.

Jaunā Gaita