Jaunā Gaita nr. 252. marts 2008

 

 

Ziņas un neziņas no tīkliem un tīmekļiem

ZVIEDRU FEMINISTES NORAUJ KRĀNIŅU ARMIJAS ĢERBONIM

 

 

 

 

Šodienas ziņās (17.XII.2007) ziņu portālā (“Mazā cilvēka ziņu aģentūra” <www.tribine.lv> ) atrodama sekojošā ziņa:

Pēc feministu protestiem, kā arī prasības iesniegšanas Eiropas Tiesā, zviedri ir padevušies un pārzīmējuši ģerboņa lauvu, kas tiek šūta uz “Nordic Battlegroup” armijas formām. Tobiš, aizkrāsojuši stāvošo lauvas krāniņu. Lai arī viss ir jau nogriezts, zīmotnes mākslinieks ir bēdīgs: “Ģerboņa lauva ir varena un stabila figūra ar veselām ģenitālijām un es neatbalstu šīs izmaiņas. Tur armijā trūkst zināšanu par ģerboņiem.Un tur nu māksliniekam jāpiekrīt, jo izrādās, ka šādi ģerboņi, uz kuriem attēlota lauva bez krāniņa, tika piešķirti tiem, kas piekrāpuši vai nodevuši karali.

Rumpis <rumpis.listes@gmail.com>

 

 

Interesanti. Un Latvijas heraldikā kā? Latvijas ģerbonī ne grifam, ne lauvai nav nekādu redzamu ģenitāliju. Vai tas nozīmē, ka tās ir mātītes? Nevienu karali nodevuši mēs taču neesam...

Juris Žagariņš <juris.zagarins@gmail.com>

 

 

Juri! Lauvu tēvaiņi ir vairāk seksīgi nekā kauslīgi. Katrā ziņā pat izrūnīts lauva neizskatās pēc lauvu mātītes. Aizej uz zvēru darzu, apskaties pats. Pie viena apskati arī grifa tēviņu un mātīti!

Gundar King <kingga@plu.edu>

 

 

Tribīnei var pārmest pavāju žurnalismu, ne tikai seksismu. Neminēja, ka ģerbonis tika mainīts, lai tas nediskriminētu pret zviedru bruņoto spēku sievietēm. Maiņu pieprasītājas nebija mistiskas “feministes”, bet zviedru bruņoto spēku sievietes. Runa ir nevis par krāniņa noraušanu, bet par valsts aizsargātāju jēdziena paplašināšanu. Simbolu uztveri lielā mērā nosaka zināšana par parasto attieksmi, kas veidojusies no kopīgi uzkrātas pieredzes. Dinamiskā sabiedrībā simboli arvien tiek pārvērtēti, lai katram tie būtu pareizi saprotami. Bez tam, lauva bez agresīvi attēlota krāniņa obligāti nav jāiztulko kā rūnīta lauva.

Aija Veldre Beldavs <beldavsa@indiana.edu>

 

 

Tad jāpieliek vismaz pupi, citādi galīgs bezdzimuma ērms tur sanāk. Un jānokrāso mells, lai afrolauvas neapvainojas. Ja jau politkorektums, tad politkorektums.

Rumpis

 

 

Brīvības pieminekli arī bez sievišķības atribūtiem. Mildai krūtis nost!!!

Aivis Bikernieks <bikernieks@gmail.com>

 

 

Brīvības piemineklis nav pielīdzināms. Ģerbonī nav cilvēks, tikai lauva ar vairākkārtīgi uzsvērtām vīriešu seksualitātes pazīmēm (izsliets krāniņš, zobens, krēpes). Kā tāds tas nepārstāv sievietes, kas, lai arī mazumā, tomēr tagad tāpat kā senos laikos agresīvi piedalījušās valsts aizstāvēšanā.

Aija

 

 

Aija, es saprotu, ka ne jau Tu to maiņas pieprasījumu iesniedzi, bet tomēr – tieši kādā veidā tai ģerbonī attēlotais lauvas krāniņš diskriminēja varonīgās zviedru armijas sievietes? Tagad humora pēc vajadzētu pieprasīt pielikt krāniņu atpakaļ, lai nediskriminētu pret armijas vīriešiem!

zzz <johng4@inbox.lv>

 

 

Izsliets krāniņš kaŗa apstākļos vai stipras patriarchijas apstākļos nav tas pats, kas izsliets krāniņš starp abpusēji piekrītošiem mīlniekiem. Tās ir diametrāli pretējas lietas. Feministu pamatiebildums ir seksuālo attiecību pazemināšana uz izvarošanu. Tas, ka iebildums nācis no sievietēm, kas dienē bruņotos spēkos, arī liek atcerēties, ka joprojām pārāk bieži dienējošas sievietes tiek pakļautas seksuālam teroram vai pat ielogotas “matraču meiteņu” lomā. Zviedru ģerbonī lauvas krēpes nav tik izteiktas, ka figūra jāsaprot viennozīmīgi kā viens vai otrs dzimums. Lai būtu kā būdams, mēs latvieši varam no malas paust savu attiecību, bet zviedri paši lems par savu simboliku. Mēs varam būt apmierināti, ka latviešu valsts heraldika mums līdzīgas galvassāpes nesagādā.

Aija

Jaunā Gaita