Jaunā Gaita Nr. 258. septembris 2009

 


Mākslinieki LV vēstniecībā. No kr. LV vēstnieks Andrejs Pildegovičs, Linda Treija, Kārlis Rekevics, Sarma Muižniece Liepiņa, Gints Grīnbergs, Gundega Bērziņa Seng (2009.V). Fonā Lindas Treijas „Slieksnis”.

 

MĀKSLINIEKI LV VĒSTNIECĪBĀ

Maijā Vašingtonā notika ES vēstniecību atvērto durvju nedēļa Europe Week. Tās ietvaros Latvijas vēstniecība sekmēja izstādes Latvian Dimensions: Contemporary Instalations and Sculpture īstenošanu. Atšķirībā no iepriekšējā gada Baltic Art from Private Collections ar Igaunijas, Latvijas un Lietuvas mākslinieku stājmākslas darbiem, šogad piedalījās mūsdienu mākslinieki ar instalācijām, skulptūrām, zīmējumiem un trīsdimensiju darbiem vēstniecībai blakus piederošā ēkā, kas pati par sevi ir vēsturiski un arhitektoniski interesants apskates objekts, kur interjera arhitektonisko detaļu veclaicīgums patīkami kontrastēja ar mūsdienīgajiem darbiem. Izstādē (kuratore Sarma Muižniece Liepiņa) piedalījās šimbrīžam ASV mītošie Ilze Dilāne, Gints Grīnbergs, Kārlis Rekevics, Gundega Bērziņa Seng un Linda Treija.

Dilānes lietā papīra tehnikā veidotie vizuāli iespaidīgie darbi atgādināja lielas medus šūnas, izceļoties gan kā vienota kompozīcija uz oranžā fona, gan arī kā individuāli mākslas objekti. Interesanta krāsu un papīra virsmas dažādība bija aplūkojama Ilzes lietajās papīra „grāmatās“. Grīnberga metāla skulptūras iekļāva sevī gan estētiski pievilcīgu formas izpratni, gan bieži asprātīgu tēlu atveidojumu – akmens „kāja“, no kuras izaug metāla skulpturālais veidojums, kas radīja dabīgu un reizē monumentālu skanējumu. Ginta darbi vienmēr ļoti veiksmīgi iekļaujas gan interjerā, gan brīvā dabā. Rekevics, kurš vairāk pazīstams ar savām sarežģītajām, ar ģipša javu būvētajām, industriālās ainavas fragmentus atgādinošām skulptūrām, bija atvedis gan liela, gan arī mazāka formāta ogles zīmējumus, kuros pārliecinoši dominē pilsēta ar tās urbanizētajām, ģeometriskajām formām (skat. JG256). Bērziņa Seng bija izveidojusi mākslinieku darbnīcas modeli, kurā ikviens izstādes apmeklētājs varēja piedalīties mākslas darbu tapšanā. Lindas Treijas (skat.JG256) Aivara Neibarta dzejoļa ietekmē tapušā lielformāta „Sliekšņa“ zīmējuma līnija radīta, dedzinot papīru, bet papīra laukumi ietonēti ar dabīgiem materiāliem – kafiju, biešu sulu, tēju. Iededzinātais zīmējums, koši sarkanie laukumi un tumšais sienas apgleznojums darba aizmugurē radīja dramatisku iespaidu.

ES vēstniecības apmeklēja necerēti liels skaits cilvēku, LV vēstniecību vien ap 4 000, no kuriem lielākā daļa, ieskaitot LV prezidentu Valdi Zatleru, iepazinās arī ar mākslas darbu skati. Veiksmīgi sagatavotā izstāde varētu būt labs piemērs arī turpmāk latviešu diasporas māksliniekiem vairāk sadarboties savā starpā, veidot kopējas tematiskas izstādes un simpozijus. (L.T.)

Jaunā Gaita