Jaunā Gaita nr. 263. ziema 2010

 

 

STOKHOLMAS SINDROMS UN SOROSS

 

R. Reuderiks: Latviešiem jānīdē Stokholmas sindroms. Latvijas Avīze 2010.06.VIII. Autors: Ināra Mūrniece. <http://tinyurl.com/Reuderiks>

Holandiešu vēsturnieks, kurš jau vairākus desmitus gadus aizstāv Latvijas intereses Rietumeiropā iesaka mums:

– Nīderlandē vēsturnieki vienmēr lieto jēdzienu „okupācija” un – runājot par visiem pieciem okupācijas gadiem. Tomēr Nīderlandē piecu okupācijas gadu laikā proporcionāli bija mazāk zaudējumu nekā Latvijā viena padomju okupācijas gada laikā. Jums stingri jāturas pie jēdziena „padomju okupācija”, jo citādi Latvijas vēsturi Rietumos uztvers sagrozītā veidā.

Ir par ko padomāt, vai ne?

 

* * *

 

Bija krievu laiks, tagad ir amerikāņu laiks. Salīdzināsim, kuru laikā Latvijai bija lielākie zaudējumi gan dzīvā spēka, gan ekonomiskajā ziņā. Pie tam nedrīkst aizmirst, ka amerikāņu laiks ilgst vēl tikai 20 gadus.

Ausma Ābele <ausma.abele@balticom.lv>

 

 

Nav nekāds amerikāņu laiks. Tagad ir Eiropas Savienības laiks. Nenoliedzami hitleriskā Vācija un PSRS okupēja Latviju. Bet tagad Latvijas atjaunotā valsts ir ES dalībvalsts. ASV nediktē ES politiku.

Vidvuds Beldavs <vidbeldavs@aol.com>

 

 

Labs vērtējums, tikai jājautā kādēļ tik grūti atzīt, ka ASV aizritējušos 25 gados pasaulei nesusi vairāk posta nekā laba! Lielu postu Latvijai nesušas ASV ekonomistu sprediķotās t.s. jaunliberālisma idejas. Visbēdīgākais − Latvijā nav manītas atklātas diskusijas par to, kā veidot Latvijas tautsaimniecību nākotnē! ASV tikai reaģē tad, kad pašai trāpās nelaime. Piemēram, naftas plūdi Meksikas līcī ir sīkums salīdzinot ar to, kas jau notiek 20 gadus Nigēras upes deltā un par ko atbildīga ir Shell kompānija! Latvija šodien ir ES dalībvalsts, bet diemžēl Latvija ir bez jebkādas izpratnes par savām iespējām, par ES atbildību un globālo ekonomiku. Lasot par Latvijas ekonomijas gremdēšanu Dombrovska valdībā, metas drebuļi un bailes, kas notiks nākotnē.

Uģis Bērziņš <ugis.g.berzins@gmail.com>

 

 

Vidvud, tu gluži labi zini, ka ES ir tikai ASV pakalpiņš. Pietiek vienam Sorosam nobļauties, ka eiro taps iznīcināts, un ES jau lien uz vēdera.

Ausma

 

 

Ja ASV kaut kur iejaucas, ir slikti. Ja neiejaucas − atkal slikti. Ko tad mēs īsti sagaidām no ASV? Varbūt lai uz katru pasaules ķibeli tā aizsūta maisu naudas, bet paši paliek sēžot mājās?

Rumpis <rumpis.listes@gmail.com>

 

 

Tiešām interesanti! Kāds ASV sakars ar Shell? Tā taču ir britu-holandiešu kompānija. Nigēras delta nav ASV teritorija.

Tad jau drīzāk jāprasa, kāpēc ES ļauj Shellam tā rīkoties, jo ES kompānija tā ir gan. Vai, piemēram, Zviedrija kā ES dalībvalsts ir protestējusi pret Shell politiku Nigēras deltā?

Edmunds K. <miets38@yahoo.com>

 

 

Fakts ir, ka ASV uzstājas par pasaules tiesnesi − bet tikai tur, kur solāma ekonomiska peļņa! ES Nigērijas dēļ negrib sākt karu. ASV, Ķīnai, pašiem ES uzņēmumiem tur ir lielas peļņas.

Uģis

 

 

Tas vairs nav par tematu!

Maruta Voitkus-Lukins <mvoitkuslukins@yahoo.com>

 

 

Ausma, nu gan ilgāk nevaru nociesties. Tu gribi salīdzināt krievu laika (padomju laika) ar tavu tā saukto amerikāņu laika dzīvā spēka zaudējumu Latvijai. Kā tu vari salīdzināt tos tūkstošus, kurus ar varu aizsūtīja uz Sibīriju, lai tur vergu darbus bez atalgojuma darītu un no bada mirtu, ar tiem, kuri brīvprātīgi aizceļoja uz Īriju un citām Eiropas valstīm, lai tur naudu pelnītu un labākos apstākļos dzīvotu, pat naudu sūtot palikušiem radiem Latvijā? Tu kaut kā negribi atcerēties, ka padomju vara tautas vārdā no 1941. gada visus privātos īpašumus bez atlīdzinājuma nacionalizēja.

Zigis Bērziņš <pistole@ebtech.net>

 

 

Zigi, pilnīgi saprotu tavu sašutumu. Aizvest ar varu nav tas pats, kas aizbraukt brīvprātīgi. Ko nozīmē tikt atrautam no dzimtenes tu saproti ļoti labi. Protams, Rietumu klimats daudz maigāks, tomēr, kas attiecas uz pelnīšanu − nosauc man kaut vienu šolaiku ekonomisko bēgli, kas ārzemēs bagāts tapis. Protams, cilvēks priecīgs, ka vairs nav jāskaita santīmi no algas līdz algai, bet vai lieka drēbju kārta atsver šķiršanos no draugiem, radiem, dzimtenes? Vēl − neesmu dzirdējusi, ka ekonomisko bēgļu bērni būtu ieguvuši labu izglītību. Pa 20 gadiem taču izaug jauna paaudze. Mans pirmais vīrs izsūtījumā Tālajos Austrumos bērnībā un jaunībā cīnījās ar badu, taču institūtu beidza ar izcilību, par to viņu esmu apbrīnojusi visu savu mūžu. Bet vai Rietumos vecāki, kas nav pietiekami labi situēti, var izskolot savus bērnus? Jā, PSRS ražošanas līdzekļi piederēja valstij un plānošana bija viens murgs un korupcija. Taču šajos rietumnieciskajos 20 gados deldējam to pašu veco infrastruktūru, esam iznīdējuši rūpniecību, zvejniecību, ir problēmas pat ar TEC [termoelektrocentrāles] rekonstrukciju, nemaz nerunājot par jaunu lielas jaudas spēkstaciju būvēšanu. Kaut kā saglabājusies vienīgi pārtikas ražošana, bet arī tai vietējais tirgus pasliktinājies bezdarba un trūkuma dēļ. Vai tas, ka ražošanas līdzekļi koncentrējas saujiņas oligarhu rokās, nes cilvēcei labumu?

Zigi, pārdomā visu ar vēsu prātu. Jo nekas jau nestāv uz vietas, kas bija progresīvs vakardien, šodien tāds vairs var nebūt.

Ausma

 

 

Varētu domāt, ka tie, kas brauca uz Īriju, brauca ar prieku, pametot ģimenes, draugus, studiju biedrus, savas intereses...hobijus, vecākus... Nē, Zigi, abas izsūtīšanas ir salīdzināmas, atšķirība ir tikai ceļa apmaksā. Vienu apmaksāja lopu vagonu pasūtītāji, otru – paši cilvēki no saviem līdzekļiem.

Aivis Biķernieks <bikernieks@gmail.com>

 

 

Šinī vidē kurā es dzīvoju, mainīt dzīves vietu un uz īsu vai garu laiku atstāt ģimeni u.t.t., lai atrastu kaut ko labāku, ir normāli.

Zigis

 

 

Pie jums jau viss ir „normāli”.

Ausma

 

 

Ai nu kā dažiem latviešiem patīk, ka viņus lamā par Stokholmas stulbiķiem. Nu nebija „padomju laiks” nekāds Stokholmas sindroms. 1940. gadā okupācija arī ir baltiem diegiem šūta. Nu labi ideoloģiski mums tas ir izdevīgi, bet vēsturiski tas ir strīdīgi, pateicoties mūsu vietējam tētiņam Kārlim Ulmanim. Latvija mūsdienu izpratnē pārstāja eksistēt 1934. gadā, kad Kārlis Ulmanis atcēla Satversmi. Par Padomju okupāciju pēc kara, kad visādi nacistu līdzskrējēji slapstījās pa mežiem, baidoties no soda par sadarbošanos ar vācu okupantiem (cīnoties par Latviju, kur nacistu līdzskrējējus nesodīs). Nu šeit jau varētu pilnvērtīgi teikt, okupācija. Bet kārtējo reizi ir tā pati problēma − kolaboracionisti. ’70-‘80 gados visi Latvijas vīrieši bez šķirošanas dienēja okupācijas karaspēkā. Okupantu partijā LKP bija liels latviešu procents gan konjunktūras dēļ, gan vienkārši tāpat − visi tā dara. Izrādās, ka LKP pat vairāk cīnījās par Latviju, kā etnisku vienību, nekā bēgļi-bēguļi. Pat Latvijas kristiešu baznīcas kolaboracionēja ar padomju Latvijas pārvaldi. Kurš tad te Latvijā ir tas pareizais? Protams, pareizie ir bēguļi. Bet ko bēguļi aizmirst − tie ir 65 gadu veci notikumi. Un ko tad ar šodienu? Vai mēs tagad meklēsim, kas bija lielāks komunists? Šķelsim vietējo sabiedrību, kā jau esam noskaņojuši vietējos krievus naidīgi pret Latviju? Ideja tad kāda, mērķis kāds, ja iegaumējam, ka vēsturi izmainīt nevar, lai kā viņu pārrakstītu? „Skaldi un valdi!” − slavens romiešu teiciens, vai ne?

tas_pats <tas.pats@labsa.kicks-ass.net>

 

 

ES noteikti nav ASV „pakalpiņš”. ES ir viena no nozīmīgākajām idejām, ko cilvēce ir radījusi kopš Romas krišanas. ES atļauj 27 valstīm ar 500 miljonu iedzīvotājiem sadarboties tai pašā Eiropā, kur pirms 60 gadiem plosījās Pasaules karš. Sorosam ASV ir maz teikšanas. Principā Soross ir eiropietis kas atbalsta ideju, ka eiropieši var sadarboties un pastāvēt bez kara. Muļķības, ka pasaules posta cēlonis būtu ASV ekonomistu sprediķi. 1990. gadā Latvija bija integrāla sastāvdaļa no sabrūkošās PSRS. Uzdevums tad bija − kā griezties uz rietumiem. Neviens to vēl nebija izdarījis. Latvijā nebija neviena persona ar attiecīgu izglītību un pieredzi, lai vadītu neatkarīgu valsti vai arī lielāku privāto uzņēmumu. VEF un citi Latvijas uzņēmumi varēja piepildīt PSRS prasības bet nebija ne tehnoloģiskās bāzes, ne menedžments, ne marketings, ne distribūcija iekarot tirgu ārpus PSRS. Daudz ir panākts pēdējos 20 gados. Latvija var efektīvi darboties kā neatkarīga valsts. Ir izglītota jauna paaudze ar vajadzīgām zināšanām. Ir vairāki priekšzīmīgi uzņēmumi, kas eksportē preces un pakalpojumus. Ir ļoti rosīgs tūrisma sektors. Bet, Latvija tagad pārcieš nopietnu vispasaules krīzi. Ar to, kas ir panākts nepietiek šo krīzi pārvarēt. Ir vajadzīgs jauns modelis jaunam laikmetam. Latvijā vajag atklātu diskusiju, kā veidot nākotnes tautsaimniecību. Vai tādai diskusijai nebūtu jābūt demokrātisko vēlēšanu pamatā? Partijas pasniedz publikai savas idejas, kā veidot nākotnes tautsaimniecību. Velētāji prasa jautājumus, sniedz arī savas idejas. Un tad ievēl jaunus spēkus lai šīs jaunās idejas īstenotu.

Vidvuds

 

 

Sorosam kā Obamas vienam no galvenajiem atbalstītājiem sava ietekme tomēr ir. Varbūt ne liela, bet tomēr ir. Un vēl jāņem vērā, ka Sorosam nepatīk nekas nacionāls. Viņš ir ekstrēms internacionālists vai beznacionālists un katrā nacionālajā izpausmē ar milzu aizdomām saskata nacismu, fašismu, šovinismu un citas šausmas.

Rumpis

 

 

Rumpi, ko tev Soross ir nodarījis? Ausmiņ, ko tev, tieši tev, ka viņš tev ir tāds bubulis?

Astrīda Jansone <astridajansone@yahoo.com>

 

 

Pirmkārt, finansu mahinators. Cilvēks, kura ienākumu avots ir citu apkrāpšana, nav cieņas vērts, pat ja kādu daļu ziedo labdarībai. Cilvēkiem, kas domā ar galvu, ar blēdi, atvaino par atklātību, cieša „draudzība” nav iedomājama. Otrkārt, Latvijā Sorosa finansētās partijas un nevalstiskās organizācijas no laika gala nodarbojas tikai ar sabiedrības šķelšanu un gaisa jaukšanu. Sorosa pārstāvja iekļūšana Latvijas Bankas pārvaldīšanā jau ir kalngals visam, tā sacīt, līdaka palaista pie maiIītēm. Acīm redzot tas bija galvenais mērķis visai „labdarībai”. Ir jābūt galīgam stulbenim, lai tādu kā Soross laistu tuvumā parastai bankai, kur nu vēl valsts bankas pārvaldīšanai. Astrīda, neaizmirsti, ka lats piesaistīts eiro, tātad jebkuras eiro svārstības ietekmē arī manu, tieši manu maciņu. Zināmas intereses man ir arī attiecībā uz mārciņu. Pasaule ir maza un Eiropa vēl mazāka, cits citu iespaido un Sorosa draudi par eiro iznīcināšanu nevarēja izraisīt manu sajūsmu. Un tagad man ir publisks jautājums tieši tev, Astrīda. Izstāsti konkrēti, argumentēti, ko labu Latvijai un tieši man ir devuši un dod Sorosa sponsorētie Latvijas politiķi?

Ausma

 

 

Varbūt Ausma varētu izstāstīt, ar kādu darbību, pēc viņas domām, naudu pelna Džordžs Soross, kuram, starp citu, tieši šodien paliek 80 gadu. Ja pareizi atceros, viņš nodarbojas ar spekulācijām valūtas tirgū un biržā. Nodarbošanās gluži likumīga, lai arī padomju cilvēka ausij atgādina kaut ko nosodāmu. Jebkurā gadījumā zinu vairākus cilvēkus, kas arī Latvijā mūsu mērogiem pieklājīgu pārticību nodrošinājuši tieši šādā veidā un vēl palīdzējuši uzlabot finansiālo stāvokli arī dažiem no tiem, ko Ausma cildina kā Latvijas glābējus un „gaišos spēkus”.

Vents Zvaigzne <vents.zvaigzne@gmail.com>

 

 

Paldies, Vent!

Astrīda

Jaunā Gaita