Jaunā Gaita nr. 283. Ziema 2015

 

 

 

Laima Martinska

PAR DZIESMU SVĒTKIEM SANHOSĒ

ZKLB deviņas reizes gadā publicētā Ziemeļkalifornijas Apskata (ZA) š.g. septembra laidiena (nr. 639) bagātīgi ilustrētās 30 lappuses veltītas gandrīz tikai XVI Rietumkrasta Latviešu Dziesmu svētkiem Silīcija ielejas galvaspilsētā Sanhosē (San Jose), Kalifornijā (2015.3.-7.IX). Šeit nedaudzas rindkopas, kam pamatā Laimas Martinskas raksts „Sirdī gabaliņš Latvijas”. ZA redaktorei šie ārpus Latvijas pirmie dziesmu svētki izvērtušies siltu emociju piesātināti, visa kā bijis tik ļoti daudz, gaisotne īpaša un daudz intīmāka, nekā lielajos dziesmu svētkos Latvijā (un citādi tas nav un nevar būt!), sajūta, ka katru pazīsti.

Oriģināli, ļoti skaisti un tik atbilstoši notikumam bijusi Latvijas kultūras ministres Daces Melbārdes nodziedātā tautasdziesma solo izpildījumā svētku atklāšanas uzrunā. Un no svētku sirds un dvēseles Andra Ritmaņa uzrunas: …ne jau gods un slava ir bijis viņa dzinējspēks, bet gan tēva vārdi: Nekad neaizmirsti, ka esi latvietis! Šis motīvs bijis arī Ritmaņa meitas Lolitas multimediju uzveduma #te nu mēs esam centrā, kaut arī pārcelts uz globālās pasaules moderno tehnoloģiju laikmetu.

All Folked Up koncerts savukārt zibeņiem zibeņojis ar enerģijas pārpilnību. Daļa grupas dalībnieku dzīvo Latvijā, daļa ASV – tikai ļoti līdzīgi prāti un kopīga aizrautība ar latviešu mūziku var paveikt šādu brīnumu, secina Laima.

Kamēr uzvedumā Caur mūžiņu izdejoju lieli un mazi vienojušies kopējā solī, lai tautasdeju caurvītā stāstā vēstītu par latvieša dzīvi novadu novados, spēcīgu emocionālu pārdzīvojumu radījis Dzintras Gekas filmā Dieva putniņi atainotais priekšstats par dziļajām pēdām pēckara politisko bēgļu dzīvē.


 

Tautasdeju kopuzvedumā Dziesmu svētkos Sanhosē (San Jose), Kalifornijā (2015). Skat. 31. lpp.

 

Jaunā Gaita