Jaunā Gaita nr. 283. Ziema 2015

 

 

 

Lauris Mīlbrets. Sirds stāvoklis. 2001. Eļļa, audekls. 146 x 114 cm

 

 

 

Linda Treija

LAURIS MĪLBRETS – SIRDS BAROMETRS

 

Lai gan spēcīgs savā zīmējumā, Lauris Mīlbrets mākslā sevi pierāda kā izteiksmīgs gleznotājs. Laukumu klājumi, plānie lazējumi un biezo krāsu triepieni mainās un komponējas uz audekliem, radot vērtīgas glezniecības tehnikas izjūtu. Pasekojot Laura daiļradei, var just, kā laika gaitā tā ir mainījusies. Pēc akadēmijas beigšanas reālistiskais (kaut kur salīdzināms ar Normunda Brasliņa, Kalvja Zutera, Gitas Šmites un citu latviešu māksinieku klasisko glezniecību) stils nomainās pret abstraktāku un krāsaināku gleznošanas veidu. Laura gleznas beidzamos gados vairs nav tikai figurālas kompozīcijas. Tajās daudz ir simbolisku elementu, sirreālistisku skatu un abstraktu krāsu laukumu. Mākslas darbos vietām var saskatīt angļu mākslinieka Frānsisa Bēkona (Francis Bacon) gleznu kompozīcijas un krāsu laukumu pielietojuma elementus. Darbos ienāk arī kolāža, kas rada interesantu virsmas un formas saspēli. Māksliniekam ļoti nozīmīgas ir attiecības ar Dievu gan glezniecībā, gan dzīvē. Viņa vēlme ir parādīt ar saviem darbiem sapratni un atziņu par Dievu. To viņš parāda caur simboliem, bieži ikdienišķiem, reizēm sirreāliem. Svētā uguns, matu šķipsna vai viļņojošais elements, kurš parādās veselā ciklā darbos, vai arī mūsu skatienā pavīd tādi objekti kā telefona griežamā ciparnīca, auss, aizkaru fragments, kāds krāsaina vai apdrukāta papīra kolāžas gabals. Veselas sērijas tapušas ar darbiem, kuriem mākslinieks piemēro citātus no Svētajiem rakstiem. Ainavas izpaužas kā arhitektonisku formu un krāsu klājumu kompozīcijas un tajās jo sevišķi parādās mākslinieka gleznošanas daudzslāņainā tehnika. Daudzās gleznās Lauris apspēlē laika tematiku. Tajās ir kadri no diennakts laika, kad tie fiksēti, bet gleznoti jau ar zudušā laika izjūtu, kad katrai minūtei ir sava noskaņa, tajā, kā kopsavilkumā, atspoguļojas dzīves un darba vides maiņa. Konkrētā laika nogrieznī, noliktā laikā – piedzīvotie notikumi, satiktie cilvēki un redzētās ainavas – nofiksētas abstraktā realitātē. Gleznā Sirds stāvoklis ar švuncīgu otas zīmējumu apkārt sārtajai sirdij iet straumes, vēja virpuļi, augstā un zemā spiediena masas kā cilvēka emocionālo stāvokļu paudēji. Lasot par Lauri internetā, atradu paša mākslinieka sacerētu tekstu, kas labi raksturo šīs gleznas sajūtu un domu:

SIRDS BAROMETRS (ierīce, kas nosaka atmosfēras spiedienu):

Barometra rādītāji skraida _ Laikapstākļu pārmaiņas gaida _ Vētra mētā šurpu, turpu _ Paceļ gaisā, izpurina _ Nolaiž lejā, gandrīz nogalina _ Viss ko varam, mēs jau darām _ Tomēr bieži tas atkal ir garām _ Labi, ka ir Dievs _ Tā ir dzīva skola _ Viņa klātbūtne vienmēr jauku laiku sola _ Lietus un vējš uz pusēm plēš _ Bet Viņš attīra, piedod un visus grēkus dzēš _ Mērījumu skala _ Rāda, kur ir bezdibeņa mala _ Cik tālu iet? _ Cik daudz mēs gribam ciest? _ Jauks laiks un pastāvīgs _ Valda tur, kur ir Dievs _ Jo Viņš ir nesavtīgs. Ar iedaļām un rādītājiem _ nav iespējams melot par rezultātiem _ Kamēr dzīvojam negaisa iespaidā _ Debesu Valstībā viss ir kārtībā _ Emociju spektri redzami tur _ Kur sakņojas mūsu sirds parametri _ Ja tie ir likumos, kas Debesīs _ Barometrs jauku laiku uzrādīs!”

Mākslinieks dzimis (1979) Rīgā, tagad dzīvo Kuldīgā un aktīvi tur darbojas. Viņš ir beidzis Jaņa Rozentāla mākslas vidusskolu un absolvējis (2004) Latvijas Mākslas akadēmiju. Gleznotāja personālizstādes tikušas izstādītas galerijā „Bastejs”, Agijas Sūnas mākslas galerijā, galerijā „ISTABA” un Kuldīgas Mākslas namā. Nesen Laura Mīlbreta darbi ir pabijuši Alison Milne galerijā, Toronto. Bez gleznošanas uz audekliem, Lauris arī rada sienu gleznojumus, strādā dizaina jomā – nupat interneta veikalā ir parādījušies t-krekliņi ar apdrukām, kurās izmantotas viņa gleznu detaļas. Un viņš ir pabijis arī uz kino ekrāniem kā Rainis – Jāņa Streiča filmā Rūdolfa mantojums.

 

Gleznotāja, grafiķe, scenogrāfe, mākslas kritiķe, Amerikas Latviešu mākslinieku apvienības (ALMA) vadītāja Linda Treija ir JG palīgredaktore (Associate Editor), Latvijas Mākslas akadēmijas maģistre (1997), strādājusi par mākslas pedagoģi Latvijā, vadījusi mākslas projektus 2x2 nometnēs un jau daudzus gadus Garezera Vasaras vidusskolā, arī mazākiem bērniem, izstādījusi savus darbus gan Latvijā, gan arī diasporā.

 

 

Jaunā Gaita