T R I M D A S   P O R T R E T I

INTERESANTA LASĀMVIELA

Ievadam, simtprocentīgi atbalstu rakstnieka J. Mazuša ierosināto latviski-angliskas "spoguļlapas" veidošanu. Mūsu rakstniecība tā būtu mudināta pacelties uz augstākas pakāpes. Pirms ejam cilvēkos, ir derīgi ieskatīties spogulī.

Jean-Paul Sartre nozīme pasaules literatūrā nav viņa Mušās vai Bez izejas. Tā atklājas viņa nelielā darbā Kas ir literatūra, kur viņš definē tagadnes rakstnieka lomu sabiedrībā. Eksistencialisms, ar ko Sartre parasti saistīts, nav nekas jauns ne Francijā, ne pasaules literatūrā. Līdzīga dzīves un literatūras filozofija par cilvēku, kas, atbrīvojies no Dieva, pats veido savu dzīvi, ir pausta jau senatnē. Arī humānisma ideja nav nekas jauns.

Kas ir literatūrā Sartre atgriež rakstniekus dzīves īstenībā: "Proza savā būtībā ir lietišķa. Prozas rakstnieku es definēju kā cilvēku, kas operē ar vārdiem (...) Rakstnieks ir runātājs. Viņš stāsta, aicina, pavēl, atsakas, brīdina, lūdz, apsūdz, pārliecina, liek noprast."

Mūsdienās katram atbildīgam rakstniekam būtu nepieciešams atbildēt Sartre trim jautājumiem:
1) Kas ir mērķis tavai rakstīšanai? Kādos pasākumos tu esi iesaistīts un kāpēc tu izvēlies tieši rakstniecību kā izteiksmes līdzekli? Vai tev ir kas ko teikt?
2) Kādu dzīves pieeju tu vēlies darīt zinamu citiem? Kādas pārmaiņas tu vēlies ar saviem atklājumiem ienest pasaulē?
3) Kāpēc tu runā par šo un nevis par to? Tā kā tu raksti lai nestu pārmaiņas, kāpēc tu vēlies mainīt šo un nevis to?

Sartre atzīst stila svarīgumu, bet domā, ka tam ir otrā vieta. Kaut stils paceļ prozas vērtību, tas nav noteicējs. Ja glezniecībā stils ir pirmais kas izstaro no darba, tad labā grāmatā tas ir slēpts. Sartre nostājas pret Giraudoux domu, ka "svarīgākais ir atrast stilu; ideja sekos." Idejas, diemžēl, parasti neseko. Rakstniekam Sartre ir taisnība.

Būtu interesanta lasāmviela kā Sartre jautājumiem atbildētu mūsu literatūras veidotāji un jaunradītāji ārpus Latvijas un Latvijā.

Jurjans Purvins
JPurvins@churchcounsel.com
Fax 920/788-2939


 
[atpakaļ]