Jaunā Gaita nr. 230, septembris 2002

 

 

 

Edgars Jēriņš

EDGARA JĒRIŅA ZĪMĒJUMU IZSTĀDE

Šī gada sākumā Iespaidīgu lielformāta zīmējumu izstādi Ņujorkā bija sarīkojis latviešu četrdesmitgadnieku mākslinieku paaudzes pārstāvis, Ņujorkā mītošais Edgars Jēriņš. Tatistšef (Tatistcheff) galerijā, kas atrodas nozīmīgākajā Ņujorkas mākslas galeriju rajonā, bija redzami Jēriņa astoņi lieldimensiju ogles zīmējumi (3,5 x 4,9 līdz 3,5 x 5,2m). Cena − $4,200 par katru darbu. Edgaru Jēriņu jau labi sen pazinām kā ļoti apdāvinātu, reālisma ievirzē strādājošu gleznotāju, kuŗš izcēlās ar rūpīgi nostrādātiem, līdzībā nevainojamiem portretiem eļļas technikā, tādēļ bija interesanti iepazīt mākslinieku kā zīmētāju. Izstādītie darbi ir reālistiski psīcholoģiski tverti mākslinieka draugu vai ģimenes locekļu figūrāli portreti, kuŗos attēlota viņu ikdiena − mājokļos kopā ar suņiem, šautenēm un citiem viņu individualitāti raksturojošiem atribūtiem. Izvēlētie modeļi − aktieris, roka mūziķis, pavārs, ilustrators, teātra producents atrodas dzīves vidusposmā, tāpat kā pats mākslinieks. Daži no tiem bija ieradušies uz izstādes vernisāžu un acīmredzami priecājās, ka ir pakārti pie sienas. Zīmējumu nosaukumi: Džoks atgriežas mājā, Toms savas mātes mājā, Ves māca mednieku un tamlīdzīgi. Pats mākslinieks, tērpies flambojantā pelēka zīda uzvalkā, zibspuldžu apspīdēts, šķelmīgi draudzīgu zēna smaidu sagaidīja savu kuplo draugu pulku un izstādes atklāšanas dienas publiku.

Techniski visi zīmējumi izpildīti vienveidīgā ogles zīmuļa vai krīta švīkojumā. Gaismēnu kontrasti reālistiski veidoti, tāpat telpas dziļums, perspektīva. Figūru izvietojumā nav centrāla uzsvēruma. Visos darbos ietverts kāds privāts stāsts, kāda personīga, eksistenciāla mīkla, un tieši šis zemteksts, kontrastēts ar klaji ilustratīvo stilu, rada spriedzi, kas šai izstādei piešķiŗ vienreizību un oriģinalitāti.

Edgars Jēriņš dzimis (1958) Linkolnā, Nebraskā. Māksliniecisko izglītību ieguvis Pensilvānijas Mākslas akadēmijā, Filadelfijā, kas ir viena no vecākajām, labākajām, bet arī konservatīvākajām mākslas skolām ASV. Tūlīt pēc akadēmijas beigšanas viņš ieguva Grīnšīlda Fonda stipendiju (Elizabeth Greenshields Foundation Grant), kas atļāva studēt divus gadus Losandželosā. Tur viņš piedalījās skatē Pieci Ņujorkas mākslinieki vēro Losandželosu. Šogad Jēriņš izstādās divos mūzejos − Arkanzas Mākslas centrā un Frye Mūzejā Sietlā. Edgars Jēriņš ir Amerikas Latviešu Mākslinieku Apvienības biedrs, piedalījies Ņujorkas Latviešu Mākslinieku Grupas izstādēs, kā arī izstādījies Kanadā un Latvijā.

Voldemārs Avens

 

Mākslinieks un dzejnieks Voldemārs Avens ir JG līdzredaktors

 

Edgars Jēriņš. Ogles zīmējums. 152 x 203 cm

 

Edgars Jēriņš. Ogles zīmējums. 152 x 218 cm

 

Jaunā Gaita