Jaunā Gaita nr. 248. marts 2007

 

Laimons Eglītis. Kēniņa mīļākā Agnes Sorrel. Jaukta tehnika. 72,5 x 55 cm.

 

Asītē, Latvijā, dzimušais Laimons Eglītis (1929) beidzis Tailera Mākslas skolu (Tyler School of Art) Filadelfijā ar bakalaura (1969) un maģistra (1971) grādu daiļajās zinātnēs (B.F.A. un M.F.A. jeb Bachelor & Master of Fine Arts).

Gleznotājs un iecienīts pedagogs, Laimons ieņem īpatnēju vietu latviešu trimdā skoloto mākslinieku plejādē. Suverēns dažādās gleznošanas technikās, sevišķi akvarelī, studējis vecmeistarus, viņš sasniedzis savos darbos akadēmisku perfekciju, bet gleznu kompozīcijā un savas fantāzijas iztēlē radījis īpatnēju, vizuāli komplicētu mākslas darbu uzbūvi un šarmu.

Savos meklējumos Laimons bijis gan abstraktists, gan superreālists, bet visās savās gleznās centies ņemt idejas un paraugus no dabā sastopamajiem objektiem, ieskaitot cilvēka figūru. Sevišķi iemīļots kompozīcijas elements Eglītim daudzās gleznās ir frontāli nostatītas un gleznas uzbūvē ieaustas sieviešu kailfigūras, kas labi sadzīvo ar tādiem klusās dabas elementiem kā olām, citroniem, sīpoliem, dažādu augu un jūras zāļu lakstiem.

Kā kompozīcijas vai simbolikas atribūti lietotas arī audumu drapērijas un gaisīgi, caurspīdīgi šifonam līdzīgi audumi. Ar savu darbu komplicēto uzbūvi mākslinieks it kā iesaista skatītāju piedalīties kādas māksliniekam zināmas mistērijas atrisināšanā. Iemīļotas tēmas Laimonim ir visāda veida vraki un apsūbējuši zemūdens priekšmeti, kur kolorītiskās krāsu nianses ir smalki izsvērtas. Eglītim ir arī gleznas, kas veiktas tīrā naturālā reālisma garā. Svarīga loma viņa gleznu kompozīcijās ierādīta gaismai – ēteriski-mistiska tā izgaismo tēloto priekšmetu vai plikņu apjomus. Laimons Eglītis nekad nav mēģinājis kādu stilu speciāli atdarināt, bet gan palicis pie savas izjūtas un atziņām, to pašu pieeju mācīdams arī saviem studentiem. Viņš darbojies par mākslas pedagogu savā Alma mater (Tailera Mākslas skolā), mākslas skolā The Barn Studio School, Merilandes Institūta mākslas koledžā (Maryland Institute College of Art) un Katonsviles koledžā (Catonsville Community College).

Laimona Eglīša darbi atrodami Filadelfijas Mākslas muzejā, mākslas darbu krātuvē Albright-Knox Art Collection, Virginia Beach Museum, Arsenāla kolekcijā Rīgā, kā arī daudzās privātās kolekcijās. Mākslinieks saņēmis divas stipendijas studiju ceļojumam uz Itāliju, vairākas reģionālo izstāžu goda medaļas par izstādītajiem darbiem un PBLA Kultūras fonda goda balvu (1973).

 

Voldemārs Avens

 

Jaunā Gaita