Jaunā Gaita nr. 250. septembris 2007

 

Ziņas un neziņas no tīkliem un tīmekļiem

 

Prezidente Vaira Vīķe-Freiberga pasniedz Triju Zvaigžņu ordeni Valdim Zatleram (2007.V).

 

 

IEVĒLĒTS ĀRSTS VALDIS ZATLERS

 

 

Ievēlēja (2007.31.V) Valdi Zatleru: Mans gods ir manas tautas gods (kad pašam vairs goda nav palicis). Huraa, huraah! Uz ielas milzīgs sajukums − kas notiks ar Latviju tālāk! Nu, traģiski vienkārši − asinskārie rozā punduri pameta nākamo prezidentu pūļa stihijai. Preses konferencē Zatlers izskatījās nožēlojams. Iepriekšējās prezidentes personības kults viņu pārklāja kā nāves ēna. Preses konferencē aktuāls bija jautājums − vai prezidentam vajadzētu ierosināt Saeimas atlaišanu apstākļos, kad noris cīņas pret korupciju, pret nodokļu nemaksāšanu. Nu par prezidentu izvēlēts „aploksnīšu skandāla” varonis? No otras puses liekas, ka Zatlers tiešām būs tautas prezidents, jo nāksies viņu daudz žēlot. Tā vien izskatās, ka viņu grasās izstādīt par peŗamo zēnu. Cilvēks jau nav slikts, bet diemžēl bandinieks. Izskatās pēc ideālista, kuŗš izsapņojis lielus sapņus, bet dzīvē virs mākoņiem staigājis. Domāju, ka prezidenta godu viņš nebija pelnījis. Sekas varētu būt tautas vēlēta prezidenta institūcijas veidošana, kas ir labs lēciens līdz absolūtai varai − kā PutinAm Krievijā, kā Bušam Amerikā!

Normunds Svidzinskis <tas.pats@sveiks.lv>

 

 

 

Izsaku dziļu līdzjūtību ikvienam latvju tautas un Latvijas patriotam, kuŗam smeldz šodienas notikumi Latvijā...

Richards Spuris (Ričs) <rikards37@sbcglobal.net>

 

 

 

Rič, ir ievēlēts Latvijas Republikas prezidents. Cienīsim ievēlēto. Varbūt Tev sirds smeldz par to, ka neievēlēja Sandru Kalnieti? Vai tad Amerika nebija pelnījusi labāku prezidentu par Džordžu Bušu junioru? Bija, bet viņš tomēr tika respektēts. Līdzjūtību parasti izsaka aizgājēja tuviniekiem. Neuzskatu, ka Latvija ir mirusi.

Aivis Biķernieks <bikernieks@gmail.com>

 

 

 

Jāprasa no prezidenta, lai viņš paceļas virs tagadējā līmeņa. Šķiet, vislielāko tautas neuzticību radījusi aploksnīšu ņemšana. Cerams, tas tiks izbeigts. Jāatceras, ka neko nepanāksim, ja būsim dalīti. Jādara viss iespējamais, lai jauno prezidentu pārliecinātu pacelties augstākā līmenī, kalpojot ij tautai, ij valstij.

Aija Veldre Beldavs <beldavsa@indiana.edu>

 

 

 

Aija, nu nerunā muļķības. Kāda neuzticība? Latvijas sabiedrība ir kropla, bieži vien cenšoties dažādas problēmas risināt ar aploksnītēm. Ārsti un policisti ir tradicionāli pārstāvētas profesijas, kas aploksnītes ņem un kam tās dod. Tiesa, prezidents ir sabiedrības augstākais pārstāvis, un viņam būtu jārāda priekšzīme, bet vienlaikus jāievēro − ja nebūtu devēju, nebūtu arī ņēmēju. Pamēģiniet Igaunijas policistiem vai Vācijas likumsargiem piedāvāt aploksnīti − redzēsiet sauli caur restēm, labākajā gadījumā lielu naudas sodu, vai kā Ķīnā − nāvi. Ja valdībai ir tā sauktais 100 dienu pārbaudes režīms, tad tāds ir jādod arī jaunievēlētajam prezidentam, kuŗš atklāti pasaka, ka visu nezina, bet cenšas izprast notiekošo, un − ne tikai sekas, bet arī cēloņus, kā jau ārstam pienākas. Tiesa, šim prezidentam viegli nebūs.

Aivis

 

 

 

Aizklātās vēlēšanās 58 deputāti balsoja par Zatleru, 39 − par Endziņu. Viens balsoja pret abiem kandidātiem. Spriežot pēc [Kārļa] Šadurska [JL] bloga <http.livdiena.lv/lat/politics/comblog/sadurskis>, ja tauta būtu balsojusi, uzvarētājs būtu bijis Endziņš ar 54,3%. Zatlera atzīšanās, ka ņēmis „pateicību” aploksnēs, vismaz norāda, ka viņš nav galīgs glumiķis jeb ciniķis, vienaldzīgs pret citu vērtējumiem, bet cilvēks, kam sirdsapziņa vēl darbojas. Nav taču Zatleram neizbēgami jābūt tikai Šķēles jeb Tautas Partijas marionetei. Ir pazīmes, ka Zatlers vēlas, lai tauta viņu atzīst par likumīgu vadītāju. Mums pašiem jāpiestrādā, lai Zatlers kļūtu nevis tumšos kaktos paslēpušos oligarhu izkārtne, bet īsts tautas prezidents.

Aija

 

 

 

Aija, ar sirdsapziņu tam maz sakara. Apgalvojums, ka nav ņēmis, tūlīt tiktu apgāzts, jo atrastos simtiem cilvēku, kas apliecinātu pretējo. Tā tik vēl trūktu, lai izrādītos, ka naudu ņēmis un vēl par to melojis.

Rumpis <rumpis.listes@gmail.com>

 

 

 

Man prieks, ka visaugstākā vara mūsu valstī šodien iedota cilvēkam! Izglītību un zināšanas var iegūt, bet augstā vara paņemtu pēdējās cilvēcības paliekas, ja cilvēcības nav bijis. Vēsture to pierādījusi. Man tiešām prieks, ka Latvijā vismaz no augstākajām virsotnēm turpmākajos gados nenāks negatīvisms, citu nomelnošana. Vai esat šajā netīrajā kampaņā jutuši, ka koalīcija kādu nomelnotu? Toties no Endziņa piekritējiem joprojām nāk melna žults. Nemāk ne uzvarēt, ne zaudēt. Aija, netici visam, ko lasi opozīcijas blogos! Ja Šadurskis ir izrēķinājis, ka tauta būtu ievēlējusi Endziņu, tad tas tomēr to nepierāda. Es nebūtu balsojusi par Endziņu, bet gan par Zatleru, droši vien Aivis arī. Nav zināms par pārējiem Sveika lasītājiem un rakstītājiem. Prezidenta tiešajās vēlēšanās kandidātiem būtu dārgas reklāmas kampaņas un tamlīdzīgi. Jau pie pastāvošās kārtības, kur tautai nav teikšanas, Endziņš savu kampaņu iesāka krietni sen, runādams tautas ausij patīkamas lietas, piemēram, nosaucot Latvijas oligarhu vārdus.

Ausma Ābele <aabele@sveiks.lv>

 

 

 

Es nebūtu balsojis ne par vienu no šiem diviem. Ar zināmu piespiešanos saprotu, ka ir ārsti, kas pieņem aploksnes, bet galīgi nepatīk, ka nu mums ir prezidents, kuŗš ir pieņēmis aploksnes. Interesanti, kā uz viņu skatīsies ļaudis tuvajā Zviedrijā, kur daži ministri nebija neko ņēmuši, bet vajadzējis atkāpties, jo mājkalpotājiem samaksājuši aploksnē. Bet mums te mēģina iestāstīt, ka tas ir pavisam normāli „pateicību” pieņemt aploksnes veidā. Laikam jau to vidū, kuŗi Zatleru izbīdīja un aizstāvēja, tā ir norma. No otras puses, var jau būt, ka nemaz nav tik bēdīgi, jo Krievijā un citās līdzīgās valstīs tas netiks uztverts negatīvi − Zatlers tiks pieņemts kā savējais.

Rumpis

 

 

 

Pats svarīgākais − Zatlers nav arī maksājis nodokļus par savu peļņu „zem galda”! Kalvītim nācās viņam to pat publiski aizrādīt! Sāp jau tieši šī notikušā teātŗa nožēlojamais līmenis. Bet arī man ir sīka cerība, ka oligarhs Šķēle smagi pievilsies, kad jaunais prezidents ķersies klāt pie nopietniem lēmumiem. Ir dzīvē piedzīvots (arī literatūrā un sakāmvārdos liecināts), ka visgudrākie tumšo tīklu audēji paši tajos sapinas.

Ričs

 

 

 

Arī es nebūtu balsojis ne par Zatleru, nedz arī par Endziņu. Ar pēdējo būtu samierinājies kā ar „mazāko ļaunumu”, kaut oligarhu nosaukšanu noteikti skaitu pie viņa labajiem darbiem. Taču šobrīd tas viss ir beidzies − mums ir likumīgi ievēlēts prezidents, tāpēc jānovēl viņam veiksme un godaprāts, veicot savus pienākumus. Spļāvējus un aurotājus neatbalstu, neatkarīgi no tā, kādus uzskatus viņi pārstāv.

Vents Zvaigzne <vents.zvaigzne@mgtops.lv>

 

 

 

Vienmēr esmu rīkojusies pēc principa − ne es ņemu aploksnītes, ne es kādam dodu aploksnītes. Ja esat apmainījušies ar aploksnītēm, paši vainīgi. Tā patiešām ir cūcība − paši ņem un dod aploksnītes, bet pēc tam paši rāda viens uz otru ar pirkstiem. Vai tas ir godīgi?

Ausma

 

 

 

Ausma, vai Tu tiešām domā, ka Tu vienīgā visā Latvijā neesi ņēmusi aploksnītes? Kāpēc valdošie izdomāja tieši Zatleru izvēlēties? Vai tiešām tāpēc, ka viņš ir vislabākais cilvēks Latvijā?

Rumpis

 

 

 

Tāpēc, ka par viņu koalīcija spēja vienoties − tā viņi saka, un nav nekāda iemesla tam neticēt. Redzi, viņš pagaidām ir visvairāk balsu saņēmušais prezidents pirmajā kārtā, pat trīs opozīcijas deputāti par viņu balsojuši. Kad vēlēja VVF, tur bija visādas kontroles ar pildspalvām, lai viņu ievēlētu, tagad nebija, un tāpat ievēlēja. Zatlers ir pietiekami enerģisks un inteliģents cilvēks. Līdz šim viņš bijis veiksmīgs vadītājs savā profesijā. Gan viņš tiks galā arī ar valsts vadīšanu.

Ausma

 

 

 

Agrāk aplokšņu došana ārstiem, nedz arī to pieņemšana un nedeklarēšana, neskaitījās neētiska rīcība! Neētiska rīcība un, patiesībā, valsts veikts noziegums bija nesamaksāt ārstiem pēc padarītā darba. Tādā veidā tika padarīta rīcībnespējīga liela daļa cilvēcīgāko un apdāvinātāko Latvijas pilsoņu. Kad dzima mans pirmais bērns, pie mums nāca ģimenes ārste noplukušā mētelītī un no sirds priecājās, ja viņu pacienāja ar zupas šķīvi vai pēc apciemojuma iedeva līdzi kādu apelsīnu. Tajā laikā tā bija cilvēcīga un patiesi ētiska rīcība nolamāt valsti un iespēju robežās iedot aploksnīti. Skumīgākais ir tas, ka tagad šī pati ārste pēc reformām dzīvo bagāti, palikusi lepna, sveicienu uz ielas vairs neatņem, pieņemšanās ir nelaipna, iedomīga. Valsts, pienācīgi nesamaksādama par ārstu (arī skolotāju u.c.) padarīto darbu, ne tikai kroplīgi samazināja šo cilvēku iespaidu sabiedrībā, bet arī ētiski sagrāva šos cilvēkus, liekot viņiem ar zobiem un nagiem izraut savu izdzīvošanu. Vienīgais, kas mani dara uzmanīgu pret Valdi Zatleru, ir viņa runas akcents. Iespējams, viņš nemīl savu valodu, līdz ar to arī tautu. Cerams, ka kļūdos. Diemžēl, nekļūdījos ar piesardzīgu attieksmi pret Vairu, kas arī bija balstīta uz tikpat šķidriem argumentiem. Cerams, ka Guntis Ulmanis nepaliks nepārspējamais Latvijas prezidents.

Jānis Grigals <jg@sveiks.lv>

 

 

 

 

Publikāciju sagatavoja Juris Žagariņš

 

Jaunā Gaita