Jaunā Gaita Nr. 259. decembris 2009

 

 

JĀŅA OŠA GLEZNIECĪBAS LĪKLOČI

Ilze Konstante. Jānis Osis, 1926-1991.
Rīga: Neputns, 2009. 216 lpp.

Monogrāfija veltīta vienam no talantīgākajiem pēckara paaudzes māksliniekiem. Ar Dieva dotu talantu apveltītais Jānis Osis spēja gleznot kā ainavas, tā industriālus motīvus – viss zem viņa otas pārvērtās par vīrišķīgas romantikas pilnu stāstu par dzīvi Baltijas jūras krastā. Diemžēl viņa dzīves laikā maz tika rakstīts par mākslinieku. Šī ir pirmā nopietnā publikācija.

Osim piemita izsmalcināta tonāla krāsu izjūta. To pamanīja jau viņa diplomdarbā Latvijas zvejnieki (1951), kas atnesa jaunajam māksliniekam popularitāti visā bijušajā Padomju Savienība. Uz Staļina laika izskaistinātās, sacukurotās un samākslotās mākslas fona viņa gleznojumi izcēlās ar dabiskumu, neuzspēlētu dzīvesprieku, svaigumu, materialitāti, spirgto dabas atmosfēru un izsmalcinātu kolorītu, īpaši zvejnieku tēmas risinājumā – patiesībā visā pagājušā gs. 50.gadu mākslā, bet jo sevišķi figurālajā glezniecībā.

Zvejnieku tēma, ainava un portreti – lūk, kas Osi saistīja mākslā. Kopš 20.gs. 70. gadiem mākslinieka gleznas ir tonāli skopas (viņš lietoja pārsvarā tikai trīs krāsas un to nianses), pazuda naturālisms, tam piemita vienkārša kompozīcija, dabiskums, bieži vien tās bija skičveidīgas, bet vienmēr pilnas iekšējas enerģijas, neraugoties uz kompozīcijas un figūru statiskumu.

Monogrāfijas autore Ilze Konstante izseko Oša dzīves un daiļrades līkločiem kontekstā ar laikmeta liecībām – dokumentiem. Viņa nebaidās pieskārties gleznotāja intīmās dzīves atsevišķām lappusēm. Tas izdarīts ar lielu pietāti pret mākslinieku.

Grāmata ir bagātīgi ilustrēta ar fotogrāfijām un krāsainām gleznu reprodukcijām. Publicēts arī Oša darbu zinātniskais katalogs, skrupulozi sastadītā bibliogrāfija un izstāžu saraksts, kā arī dzīves gājums. Kopsavilkums angļu valodā.

Māris Brancis

Makslas vēsturnieks un vairāku grāmatu autors Māris Brancis, JG ”Dažu vārdu” sadaļas ”Tēlotājmāksla” veidotājs, pirms pensionēšanās vada Latvijas Valsts arhīva Personu fondu un trimdas dokumentu daļu. Dzīvo Jelgavā.
 

 

Jaunā Gaita