Jaunā Gaita nr. 293. Vasara 2018

 

 

Vasaras Jaunā Gaita

 

Vasaras numuru ievada populārais dziesminieks Pāvils Johansons ar lirisku bezdelīgas lidojumu bezgalībā. Valtera Nollendorfa “Rőngu elēģija” veltīta igauņu dzejniekam, World Literature Today bijušajam redaktoram Ivaram Ivaskam (1927-1992) viņa 90. dzimšanas dienā pērnā gada decembrī. Anitas Liepiņas veltījums Indrai Gubiņai (1927-2017) ieskatās rakstnieces dzīves gaitās citējot viņas pašas dzejoļus, kā tie publicēti Jaunajā Gaitā kopš 1957. gada.

Šī gada pavasarī mūsu redakcijas kolēģijai kā literatūras redaktors piebiedrojās labi pazīstamais rakstnieks Vladis Spāre. Tādā sakarībā šai numurā plašs īsstāstu klāsts, kā arī jaunās dzejnieces Indras Brūveres dzejas izlase. Stāsti un tēlojumi ir no Ilzes Lāces-Verhaeghes, Signes Rirdances, Zigurda Skābarža un Sergeja Moreino. Pāvila Johansona dzejoļa “Mākslas teroristi” ievadīta, šeit nopublicēta arī Latvijā populārā tīmekļa portāla <dieviete.lv> iedvesmoto Edmunda Frīdvalda “Ironisko pasaku” izlase.

Dzejnieks Uldis Bērziņš komentē dažus savus latviešu valodā atdzejotus “garameklējuma izcirtumus” no visā pasaulē, visās kultūrās populārā 13. gs. persiešu dzejnieka Dželāledīna Muhammeda Rūmī.

Mākslas vēsturniece Baiba Magdalena Eglīte ieskatās Zigfrīda Sapieša (1924-2014) dzīves gaitās un darbā. Sapietis visvairāk strādājis ar kokgrebumu un keramiku. Daži no viņa darbiem, kas izstādīti Pasaules Latviešu Mākslas centrā Cēsīs, apskatāmi fotografijās. Vāka dizainu šim numuram devusi Daniela Treija, un dažas gleznotājas Ditas Lūses jaundarbu reprodukcijas izliktas pa žurnāla lapaspusēm.

Latvijas Zinātņu Akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis savā detalizētā pērnā gada Latvijas zinātņu aktualitāšu uzskaitē citē Mārtiņu Luteru: „Pat ja es zinātu, ka rīt pasaulei ir lemts iet bojā, tad šodien man vēl ir laiks iestādīt vienu ābelīti.” Otto Ozols savukārt brīdina, “Putins jau rokas stiepiena attālumā no NATO ahileja papēža”, t.i., no Latvijas.

Pērn klajā nākušajā grāmatā Starp divām pasaulēm. Kalpības gadi un citi raksti, Ieva Lešinska sakopujusi un rediģējusi “Dubultaģenta un dubultideālista”, uz ASV pārbēgušā bijušā KGB virsnieka, sava tēva Imanta Lešinska (1931-1985) rakstisko testamentu. Šo grāmatu komentē torontietis, bijušā apgāda “Ceļinieks” vadītājs Guntis Liepiņš, kuram tieša pieredze sadarbībā ar Lešinski organizējot kultūras apmaiņas pasākumus starp tautiešiem Padomju Latvijā un trimdā. Organizācijas “Tilts” priekšsēža vietnieka Andra Padega raksts ”Dardedzes dibināšana un nozīme” apgaismo šo kultūras sakaru vēsturi un nosauc vārdā visus tautiešus, kuri organizācijas “Dardedze” ietvaros 1974-1988 tā sadarbojušies.

Grāmatu recenziju nodaļā apskatīta Jūlijas šukys Siberian Exile. Blood, War, and a Granddaughter’s Reckoning (Sibīrijas trimda. Asins, karš, un mazmeitas atskaite); LU Filozofijas un Socioloģijas Institūta monogrāfija Piederēt un atšķirties: romu, krievu un latviešu dzīvesstāsti Latvijā; Ritas Rotkales un Agras Straupnieces ES, Eduarda Smiļģa dzīves ceļš; Daces Rukšānes Latviskais laimes kods, un Džīnas Aičisones (Jean Aitchison) Runātspējīgais zīdītājdzīvnieks.

Dažos vārdos atzīmēti veļu ceļā aizgājuši kultūras darbinieki, atzinības par kultūras darbiem, jauniznākušās grāmatas, tēlotājmākslas izstādes, u.v.d.c.

Jaunās Gaitas vasaras numuru var atrast daudzās Latvijas bibliotēkās. Par lētu naudu to var nopirkt Jāņa Rozes un  Zvaigznes ABC grāmatveikalos, apgāda Zinātne veikalā, galerijā Istaba, NicePlace veikalā, un pie Latvijas okupācijas muzeja grāmatgalda. Par abonēšanas kārtību rakstiet e-vēstuli <juris.zagarins@gmail.com> vai zvaniet +1 413 732-3803, vai arī skatiet mājas lapu <http://jaunagaita.net>. 

 

 

 

Jaunā Gaita