Jaunā Gaita nr. 306. rudens 2021

 

 

 

 

 

Atmiņu grāmata, vēstures atjaunošana, jūtu pilnība

Maija Migla-Streiča. Matildes gadsimts. Dokumentāls romāns. Zvaigzne ABC. 2021

 

Laiks rit, cilvēks aug, pieredze vairojas, pasaule izskrieta un, skat, nemanāmi pienācis brīdis, kad piezagusies vēlme izstaigāt pagātnes takas, ceļus un neceļus, kāre saprast kara un miera starpbrīžus, arī ideoloģiju kašķus, lai vēlreiz sastaptos ar vecvecākiem, brāļiem, māsām, vīriem, sievām, un ar citādu skatu sajustu laika zoba cirstās rētas, mīlestības patiesumu un šķietamību piecu paaudžu garumā.


Maija Migla-Streiča uzrakstījusi nevis vienkārši dokumentālu romānu par savu dzimtu, bet, mazliet mainot galveno varoņu vārdus, atbrīvojusi vietu iztēlei, tādējādi veiksmīgi paplašinot žanra robežas.


Galvenajai vēstītājai Mairai līdzīgi kā vecvectēvam Ernestam skatiens ir vērīgs un spēj pamanīt visu, kas notiek ostā, kur kuģi svilpa, piebrauca pajūgi ar cilvēkiem un saiņiem, cilvēki smējās un raudāja, klaigāja un skaļi sasaucās.(9)


Made, Matilde, Austra, Maira, Kristīne – Ernests, Kristaps, Aleksandrs – pamatīgi latviski vārdi, garīgi un fiziski stipri ļaudis veido Liepājā dzīvīgo gaisotni. Kara laikā krīt bumbas, miera laikā krīt lidmašīnas, cilvēki paliek; dzimst, piedzīvo dzīvi, mirst un atkal turpinās bērnos. Pozitīvais filosofiskais akcents ir tas caurviju dzīpars, kas nogludina raksturu asumus, ciešanas, pat mazās Mairas pamešanu novārtā, Mairas tēva darbu partijas struktūrās. Veidot darba karjeru partijas un čekas struktūrās vai atteikties no mīlestības – tas ir laiks, kurā bija jādzīvo: Pēc tam kādā naktī aizdegās lielais graudu spīķeris pie kanāla tilta Kaiju ielas galā. Aleksandrs šoreiz pēc nakts izsaukuma Austrai pateica, kas notiek, un viņas abas ar Mairu gāja skatīties ugunsgrēku. Skats bija neaizmirstams. (348)


Izvēlētā stāstījuma veids piešķir īpašu vērtību Matildes sapņos noredzētajām vīzijām, kuras piepildās, un savdabīgi apvieno acīm redzamo pasauli ar klātesošo, bet fiziski nesatveramo esību.
Romānā visdažādākās ikdienas situācijas paspilgtina avīzēs un žurnālos aprakstītie attiecīgā laika notikumi, vēstules, ieraksti dienasgrāmatā, jo īpašu vērtību darbam piešķir fotogrāfijas, kurās katrs var izlasīt vēl vienu paralēlo simts gadus garo dzimtas stāstu.

Eva Mārtuža


Dzejniece, prozaiķe, žurnāliste un redaktore Eva Mārtuža (1954) strādājusi Latvijas TV redakcijā (1978-99), veidojot literatūrai veltītus raidījumus, vadījusi kultūras nodaļu laikrakstā Neatkarīgā Cīņa (1992-95), strādājusi žurnālā Aija, kopš 2000. gada – laikrakstā Lauku Avīze. Kopš 1988. gada – Rakstnieku savienības biedre. Triju dzejas krājumu un deviņu romānu autore.

 

 

 

Jaunā Gaita