Jaunā Gaita nr. 306. rudens 2021

 

 

Linda Treija


Guntis Lauzums
 

 

Daudzi žurnāla Jaunā Gaita lasītāji ļoti atzinīgi novērtēja ziemas numura vāku, uz kura bija attēlota apsnigusi laiva. Tik kompozicionāli vienkāršs un visu izsakošs darbs bija ļoti atbilstošs šim numuram. Mēs esam priecīgi turpināt sadarbību ar mākslas fotogrāfu Gunti Lauzumu.


Mūsdienu digitalizētajā pasaulē fotogrāfa Gunta Lauzuma aizraušanās ir radīt un rādīt mākslu ar fotogrāfijas palīdzību. Vairākums viņa darbu ir veidoti abstrakcionisma un minimālisma tradīcijās, pētot līniju, ģeometriju un gaismēnu. Mākslinieka darbos var atrast ietekmes no tādiem Eiropas 20. g.s. 20. gadu Bauhaus virziena māksliniekiem kā Vasilija Kandinska, Paula Klē, Anni Albērsa un citiem. It sevišķi to var novērot pie viņa abstraktajiem darbiem. Izcila, izsvērta kompozīcija, krāsu laukumi mainās ar izteiksmīgām kontrastainām gaismēnām. Viņa darbi parāda, ka tā ir dziļa līniju, krāsas un formas izpēte. Mākslinieks spēj celtņu detaļas, gaismēnu spēli un dabīgo faktūru pārvērst abstrahētā mākslas darbā.


Kā pats mākslinieks atceras, tad viņa ceļojums fotogrāfijā sākās jau septiņdesmitajos gados ar dāvanu, kas bija 35 mm fotokamera. Viņš sāka fotografēt, pats attīstīja filmiņu, veidoja izdrukas, kā arī studēja fotoinstrumentu darbību un uzbūvi. Mākslinieka izcilā spēja saskatīt kopējā ainavā dekoratīvi abstrakto, kā arī spēja notvert interesantu presonāžu portretus un raksturojumus ir ieguvusi lielu atzinību. Viņš ir izstādījies neskaitāmās izstādēs gan Amerikā, gan arī ārpus tās robežām – Budapeštā, Ungārijā, Barselonā, Spānijā, Tokijas Internacionālā Mākslas izstādē utt.


Viņa darbi atrodas arī PLMC patstāvīgajā kolekcijā Cēsīs.


Kā jau mūsdienu digitālajā pasaulē, bez fiziskām galerijām un izsādēm, mēs mākslinieka vizuāli spēcīgās fotogrāfijas varam aplūkot dažādās interneta vietnēs. Te dažas no tām:


<www.guntislauzums.zenfolio.com>
<https://www.artupon.com/guntis-lauzums/>
<https://guntislauzums.zenfolio.com/f213046635>

 

Jaunā Gaita